X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.03.2021 р. № 914/ІПК/26-15-33-17-12

Головне управління ДПС у м. Києві, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ), розглянуло лист про надання індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування суми компенсації частини лізингових платежів та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків здійснює компенсацію частини лізингових платежів за житло, яким забезпечуються поліцейські на умовах фінансового лізингу.

Платника цікавить, чи належить така компенсаційна виплата до категорії доходів, які не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичної особи, і чи оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.

Згідно з п. 4 частини десятої ст. 62 розділу VII «Загальні засади проходження служби в поліції» Закону України від 02 липня 2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі – Закон № 580) поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

Частиною першою ст. 96 розділу IX «Соціальний захист поліцейських» Закону № 580 передбачено, що поліцейські забезпечуються житлом на підставах і в порядку, визначених житловим законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2018 № 1201 затверджено Порядок забезпечення Державною іпотечною установою (далі - ДІУ) поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту житлом на умовах фінансового лізингу (далі – Порядок
№ 1201).

Відповідно до п. 2 Порядку № 1201 (щодо визначення термінів, які використовуються у ньому) передбачено, зокрема, що договір про компенсацію частини лізингових платежів – це тристоронній договір, що укладається між ДІУ, заявником та відповідним органом забезпечення житлом, яким визначається механізм компенсації частини лізингових платежів за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством, відповідно до Порядку № 1201. При цьому заявником є поліцейський або особа рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту, що подали заяву про отримання житла на умовах фінансового лізингу відповідно до Порядку № 1201.

Згідно зі ст. 6 Закону України від 16 грудня 1997 № 723/97-ВР «Про фінансовий лізинг» істотними умовами договору лізингу є: предмет лізингу; строк, на який лізингоодержувачу надається право користування предметом лізингу (строк лізингу); розмір лізингових платежів; інші умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Разом з тим, відповідно до п. 19 Порядку № 1201 розмір лізингових платежів, які сплачуються лізингоодержувачем, зменшується на суму компенсації частини лізингових платежів, яку перераховує на рахунок ДІУ орган забезпечення житлом.

Відповідно до п. 33 Порядку № 1201 виплата компенсації частини лізингових платежів здійснюється в межах відповідних бюджетних призначень, передбачених органу забезпечення житлом на відповідний рік, а також за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються ПКУ, ст. 165 розділу IV якого встановлено перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Відповідно до пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків не включається, зокрема, сума компенсацій, які платник податку отримує з бюджетів згідно із законом.

Крім того, відповідно до пп. 1.7 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з
розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Враховуючи викладене, сума компенсації частини лізингових платежів, яка здійснюється за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом, відноситься до категорії доходів, визначених пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 ПКУ, та не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, відповідно не є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.