X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.03.2021 р. № 922/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянулазверненнящодовключення до складу доходу фізичної особи – підприємця на загальній системі оподаткування суму власних коштів, які залучені для проведення розрахунків з постачальниками товарів та послуг у готівковій формі або суму таких коштів, які вносяться платником податків на свій розрахунковий рахунок і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням норм Кодексу, які діяли у 2020 році.

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування регулюється ст. 177 Кодексу.

Відповідно до п. 177.2 ст. 177 Кодексуоб'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця. Тобто, до складу загального оподатковуваного доходу зараховується виручка, що надійшла фізичній особі - підприємцю як в грошовій, так і в натуральній формі від провадження господарської діяльності.

Згідно з п. 177.10 ст. 177 Кодексуфізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Форма Книги обліку доходів і витрат та порядок її ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Так, форма Книги обліку доходів і витрат та Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 № 481.

Враховуючи те, що власні кошти, які фізична особа - підприємець зараховує на свій розрахунковий розрахунок або використовує при здійсненні готівкових розрахунків з постачальниками товарів та послуг не пов’язані із провадженням господарської діяльності, а отже не включаються до складу доходу (виручки у грошовій та натуральній формі) фізичної особи – підприємця на загальній системі оподаткування та не відображаються ним у Книзі обліку доходів та витрат.

Одночасно повідомляє, що з метою приведення у відповідність нормативно-правових актів Міністерства фінансів України до Кодексу та Закону України від 14 липня 2020 року № 786-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб підприємців», Міністерством фінансів України за участю Державної податкової служби України розроблений проєкт наказу «Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами - підприємцями, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність та Порядок її ведення" (далі - Проєкт), яким передбачено затвердження типової форми, за якою здійснюватиметься облік доходів і витрат, та порядку ведення такого обліку для відповідних категорій самозайнятих осіб, а також втрату чинності Наказом № 481.

До набрання чинності Проєктом, фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, у тому числі новостворені, на підставі первинних документів можуть продовжувати/вести облік доходів і витрат у Книгах обліку доходів і витрат за попередньо визначеною формою, затвердженою Наказом № 481, без реєстрації у контролюючому органі за місцем свого обліку.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.