Державна податкова служба України розглянула звернення ТОВ «…»
від … про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО), і в порядку
ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Згідно зі зверненням товариство планує здійснювати у власному Інтернетмагазині роздрібну торгівлю, зокрема, технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню), оплата яких буде здійснюватись як шляхом внесення готівки в касі банку на рахунок товариства, так і через платіжні системи (LiqPay, IPay тощо), інтернет-банкінг (Приват24, Ощад24 тощо) та з використанням платіжних карток через платіжний термінал, програмно-технічний комплекс самообслуговування, банківський автомат тощо, а також на умовах післяплати, з доставкою власною чи сторонньою кур’єрською службою.
1. Чи зобов’язане товариство при доставці товарів, зокрема технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню), кур’єрською службою, розрахунок за які покупцем здійснено на умовах передоплати за допомогою мережі Інтернет чи шляхом внесення готівки через касу банку на рахунок товариства роздруковувати та видавати покупцю розрахунковий документ (касовий чек) на суму покупки?
В який момент продавець товарів зобов’язаний роздрукувати розрахунковий документ, зокрема, коли доставка здійснюється пізніше дати покупки? Якими нормативно-правовими актами це врегульовано?
Основним нормативно-правовим актом, що встановлює правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій, є Закон України
від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265), який є спеціальним законом. Встановлення вимог щодо проведення розрахункових операцій за готівку іншими законами, крім Податкового кодексу України (далі – Кодекс), заборонено.
Статтею 2 Закону № 265 визначено, що розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги) – оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Розрахунковий документ – документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених цим Законом, зареєстрованим у встановленому порядку РРО або ПРРО, чи заповнений вручну.
Стаття 3 Закону № 265 визначає, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або у безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний РРО QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 року № 231 затверджено Перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – технічно складні товари).
Разом з тим, згідно з роз’ясненням НБУ (лист від 28.11.2019
№ 57-0007/62082) квитанція, отримана при здійсненні розрахунку за допомогою ЕПЗ, не є розрахунковим документом, у розумінні Закону № 265 та не підтверджує факту продажу товару (отримання послуг), а лише підтверджує ініціювання переказу коштів з рахунку держателя ЕПЗ.
Отже, якщо товар або послуга придбавається за допомогою ЕПЗ, то кошти на рахунок торговця будуть надходити від еквайра, а не від держателя ЕПЗ. При цьому еквайр самостійно визначає порядок обліку торговців, з якими він має укладені договори.
Таким чином, розрахункові операції із застосуванням ЕПЗ, не супроводжуються розрахунковими документами встановленої форми та змісту, що підтверджують факт продажу товарів чи/або надання послуг на відміну від виписок банківських установ про здійснення платежів через он-лайн систему банківських платежів.
Цю позицію ДПС підтвердив і НБУ, листом від 24.04.2020
№ 57-0009/20338, де зазначив, що тільки операції здійснені шляхом переказу коштів з рахунку платника, без використання електронного платіжного засобу, на рахунок отримувача, не належать до розрахункових операцій в розумінні Закону № 265.
При цьому, суб’єкт господарювання має провести через РРО розрахункову операцію на підставі виписки фінансової установи, і надіслати покупцеві розрахунковий документ встановленої форми на повну суму покупки, разом із замовленим товаром.
Таким чином, при продажу товарів через мережу Інтернет суб’єкту господарювання необхідно застосовувати РРО окрім випадків, коли оплата придбаних товарів проводиться шляхом внесення готівки у відділення банку або програмно-технічний комплекс самообслуговування (ПТКС) банківської установи.
2. Чи зобов’язане товариство роздруковувати та видавати покупцю розрахунковий документ (касовий чек) при доставці замовлених через Інтернет товарів кур’єрською службою (включаючи технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню), оплата яких здійснюватиметься готівкою на умовах післяплати кур’єрській службі для наступного переказу товариству?
Враховуючи викладене вище, при замовленні покупцем через Інтернет-магазин товариства товару, оплата якого була здійснена готівкою на умовах післяплати кур’єрській службі, разом із доставленим кур’єрською службою товаром покупцю, мають бути видані розрахункові документи встановленої форми та змісту (фіскальні чеки) із зазначенням форми оплати (післяплата, кредит тощо), окремо на операцію з продажу товарів та окремо за послугу доставки товару. При цьому, обов’язок сформувати і видати обидва розрахункові документа покладається на кур’єрську службу.
3. У разі обов’язку товариства роздруковувати та видавати покупцю розрахунковий документ:
який розрахунковий документ та коли саме продавець товару зобов’язаний роздрукувати та передати покупцю товару?
чи зобов’язане товариство роздруковувати та додавати розрахунковий документ на товари при передачі їх кур’єрській службі для доставки покупцю?
Продавець товару зобов’язаний створити та роздрукувати на РРО фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі – фіскальний чек), форма якого визначена розділом ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за № 220/28350, на повну суму проведеної розрахункової операції.
При цьому, у випадках здійснення оплати за товар з відстрочкою платежу чи або попередньої оплати за товар, що отримає споживач, у фіскальному касовому чеку має міститися позначення форми оплати (готівкою, електронним платіжним засобом, у кредит, тощо) та має бути зазначена сума коштів за цією формою оплати.
При передачі товариством раніше оплаченого споживачем товару власній кур’єрській службі для доставки його покупцю, разом із придбаним товаром покупцю має бути вручений розрахунковий документ (фіскальний чек), на повну суму покупки.
У випадку доставки споживачу замовленого товару сторонньою кур’єрською службою і оплати його вартості у момент отримання товару, як зазначено у відповіді на питання 2, обов’язок формування та видачі розрахункових документів споживачу покладається на кур’єрську службу.
В якому порядку та які терміни товариству слід відображати в обліку надходження грошових коштів від продажу товарів, за умови післяплати (відстрочення платежу), у разі наявності значного проміжку часу між формуванням розрахункового документа на товар та надходженням коштів продавцю?
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності визначається Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України
від 29 грудня 2017 року № 148 (далі – Положення № 148).
Відповідно до п. 11 Положення № 148 готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі.
Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Вимоги до організації готівкових розрахунків, порядок оформлення касових операцій, порядок ведення касової книги та обов’язки касира визначено розділами ІІ-ІV Положення № 148.
Згідно з п.п. 1.4 Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті, затвердженої постановою Правління НБУ від 21 січня 2004 року № 22, безготівкові розрахунки – перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.
У випадках отримання оплати за товари у позаробочий час, рекомендуємо застосовувати РРО на підставі виписки фінансової установи про надходження коштів, не пізніше наступного робочого дня, з дотриманням хронології здійснення розрахункових операцій.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |