Головне управління ДПС у м. Києві, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло Ваше звернення на отримання індивідуальної податкової консультації від … щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник зазначає, що надає платні освітні послуги зі здобуття дошкільної освіти. За надані послуги закладу, як суб'єкту освітньої діяльності, надається щомісячна компенсація з міського бюджету згідно з рішеннями Управління освіти. Надалі, за рахунок отриманої компенсації заклад зменшує плату за надання освітньої послуги батькам (шляхом перерахування відповідної суми на рахунок батьків), діти яких здобувають освіту у даному закладі.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.2 і 5.3 статті 5 ПКУ у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Згідно з підпунктом 6 частини першої статті 1 Закону України від 05 вересня 2017 року № 2145-VIII «Про освіту» (далі - Закон № 2145) заклад освіти - юридична особа публічного чи приватного права, основним видом діяльності якої є освітня діяльність.
Юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність (абзац перший частини першої статті 22 Закону № 2145).
Суб'єкт освітньої діяльності - фізична або юридична особа (заклад освіти, підприємство, установа, організація), що провадить освітню діяльність (підпунктом 27 частини першої статті 1 Закону № 2145).
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 1 Закону № 2145 освітня діяльність - діяльність суб'єкта освітньої діяльності, спрямована на організацію, забезпечення та реалізацію освітнього процесу у формальній та/або неформальній освіті.
Згідно з абзацом третім частини першої статті 22 Закону № 2145 освітня діяльність вважається основним видом діяльності, якщо надходження на цей вид діяльності та/або від цього виду діяльності перевищують половину загальних надходжень цієї юридичної особи (фізичної особи - підприємця).
Частиною четвертою статті 22 Закону № 2145 визначено, що заклад освіти може здійснювати освітню діяльність одночасно на різних рівнях освіти та за різними видами освіти, утворювати для цього структурні підрозділи.
Щодо виникнення податкових наслідків з податку на доходи фізичних осіб
Згідно з підпунктом 14.1.54 пункту 14.1 статті 14 ПКУ дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, відповідно до підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті 163 якого об'єктом оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків визначено статтею 165 ПКУ. До таких доходів належить, зокрема, сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги, компенсацій (включаючи грошові компенсації особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів (підпункт 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 ПКУ).
Разом з тим до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається:
-дохід, отриманий таким платником як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 ПКУ) у вигляді, зокрема, суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у підпункті 165.1.53 пункту 165.1 статті 165 ПКУ (підпункт "е" підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 ПКУ);
-інші доходи, крім зазначених у статті 165 ПКУ (підпункт 164.2.20 пункту 164.2 статті 164 ПКУ).
Відповідно до пункту 167.1 статті 167 ПКУ ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18 % бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 статті 167 ПКУ).
Також зазначений дохід є об'єктом оподаткування військовим збором (підпункт 1.2 пункту 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).
Підпунктом 1.5 пункту 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 ПКУ.
Згідно з підпунктом 1.3 пункту 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ ставка військового збору становить 1,5 від. від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 пункту 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Щодо виконання функцій податкового агента з податку на доходи фізичних осіб та військового збору
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 ПКУ.
Підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 ПКУ встановлено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 ПКУ.
Відповідно до підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПКУ податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб вважається юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV ПКУ, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV ПКУ.
Враховуючи викладене, сума компенсації вартості освітніх послуг, яка нараховується підприємством на користь фізичної особи (батьків або інших законних представників дитини) шляхом зменшення плати за утримання дитини в закладі, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як додаткове благо та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
При цьому, якщо зазначена компенсація виплачується підприємством безпосередньо платнику податків (батькам), то сума такої компенсації включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як інший дохід з відповідним оподаткуванням.
При цьому юридична особа, яка здійснює нарахування зазначеного доходу повинна виконати усі функції податкового агента, передбачені ПКУ.
Щодо виникнення податкових наслідків з єдиного податку
Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено главою 1 розділу XIV ПКУ.
Відповідно до пп. 2 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.
Вичерпний перелік надходжень, які з метою оподаткування не включаються до складу доходу встановлено п. 292.11 ст. 292 ПКУ.
Згідно з частиною четвертою п. 292.11 ст. 292 ПКУ при визначенні доходів для платників єдиного податку третьої групи до складу доходу не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм.
В ситуації, описаній у зверненні, підприємством зазначено, що Управління освіти за фактично надану освітню послугу на підставі надання закладом дошкільної освіти відповідних документів (договорів та підтвердження оплати від батьків у повному обсязі) приймає рішення про нарахування компенсації та здійснює її виплату закладу дошкільної освіти відповідно до рішення Київської міської ради від 13.09.2018 № 1369/5433 «Про затвердження Порядку здійснення видатків на шкільну освіту у м. Києві» (далі – Порядок № 1369).
Отже, за умови виконання вимог п. 292.11 ст. 292 ПКУ суми компенсації, виплачені відповідно до Порядку № 1369, не включаються до складу доходу платників єдиного податку третьої групи.
Разом з тим наголошуємо, що відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |