Головне управління ДПС у Харківській області розглянуло звернення Підприємства щодо рентної плати за спеціальне використання води та рентної плати за користування надрами, та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Підприємство поінформувало, що планує облаштувати свердловину для забору води, видобута вода буде використовуватися виключно для господарських потреб (миття посуду, санітарно-гігієнічні потреби тощо), забір та/або використання води планується в межах до 5 куб. метрів на добу.
Підприємство має намір з’ясувати питання:
– Які саме документи, як користувачу свердловиною потрібно мати на таку свердловину, у разі перевірки державними контролюючими органами, в т.ч. органами ДПС?
– Які вимоги щодо облаштування свердловини технічними засобами (наприклад засобом вимірювання видобутої води, інші прилади та обладнання) за умови використання води до 5 куб. метрів на добу? Чи потрібно такі засоби вимірювання видобутої води ставити на облік в державних контролюючих органах, якщо потрібно, то в яких саме і які терміни?
– Чи з’являться у Підприємства додаткові обов’язкові платежі та збори до бюджету, державних цільових фондів, тощо, у разі буріння свердловини, та які саме?
– Чи матиме значення для оподаткування чи використання води саме Підприємство, як власник такої свердловини де свердловина, разом з АЗС надається в оренду?
Спеціальне використання природних ресурсів, у тому числі спеціальне водокористування передбачає закріплення об’єкта природних ресурсів шляхом надання відповідного дозволу конкретному суб’єкту для забезпечення умов провадження господарської діяльності (ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).
Водокористувачі зобов’язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу на спеціальне водокористування (далі – Дозвіл) та використовувати воду (водні об’єкти) відповідно до цілей та умов їх надання (ст. 44 Водного кодексу). При цьому водокористувачі мають право використовувати водні об’єкти на умовах оренди, умови використання яких, розмір орендної плати та строк дії договору оренди таких водних об’єктів визначаються у окремому договорі оренди (ст. 51 Водного кодексу).
Таким чином, власник артезіанської свердловини або орендар (користувач) такої свердловини для одержання Дозволу має звернутися до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, у порядку визначеному частиною шостою ст. 49 Водного кодексу.
На підставі Дозволів у користувачів артезіанських свердловин виникають податкові зобов’язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (п. п. 252.1.4 п. 252.1 ст. 252 Кодексу) та рентної плати за спеціальне водокористування (п. 255.1 ст. 255 Кодексу).
Платниками рентної плати при вилученні обсягів води із водних об’єктів визначено первинних водокористувачів – суб’єктів господарювання, які здійснюють таке вилучення на підставі Дозволу (абз. другий п. 255.1 ст. 255 Кодексу). Оскільки п. п. 255.4.1 п. 255.4 ст. 255 Кодексу передбачено, що рентна плата не справляється за обсяги води, які використовуються для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб, то є підстава для сплати рентної плати за спеціальне використання води видобутої із підземного водного об’єкта для господарсько-побутових та виробничих потреб.
Порядок державного обліку артезіанських свердловин, облаштування їх засобами вимірювання об’єму видобутих підземних вод, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2012 року № 963 (далі - Порядок). Повноваження із державного обліку артезіанських свердловин шляхом ведення державного реєстру артезіанських свердловин делеговано Державній службі геології та надр України (п. 2 Порядку). При цьому до державного реєстру артезіанських свердловин включаються відомості про артезіанські свердловини, незалежно від місця розташування, на підставі даних, що містяться у паспортах артезіанських свердловин (п. З Порядку). Форма Паспорта артезіанської свердловини, затверджена наказом Міністерства екології та природних ресурсів України та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.04.2016 №145/84, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.04.2016 за № 642/28772 (далі - Паспорт), є обов’язковою для виконання всіма суб’єктами господарювання, які є власниками або користувачами земельних ділянок, у межах яких розташовані та експлуатуються артезіанські свердловини.
Для з’ясування питання щодо не віднесення до спеціального водокористування, у тому числі забору та/або використання води в об’ємі до 5 кубічних метрів на добу, крім тієї, що використовується виключно для господарських потреб (миття посуду, санітарно-гігієнічні потреби тощо), а також відсутність обов’язку отримання Дозволу за таких умов Підприємству необхідно звернутися до уповноваженого органу який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.
У разі вмотивованої відмови уповноваженого органу який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, у наданні Дозволу на звернення Підприємства щодо його отримання із зазначенням досліджених та підтверджених у Паспортах обсягів вилучення води із водних об’єктів з урахуванням вимог наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 23.06.2017 № 237, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.07.2017 за № 887/30755, то на Підприємство не поширюватимуться обов’язки платника Рентної плати, що виникають на підставі п.п. 252.1.4 п. 252.1 ст. 252 Кодексу.
Податкова консультація відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |