Державна податкова служба України розглянула звернення про застосування положень Протоколу між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про внесення змін до Конвенції про усунення подвійного оподаткування та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Відповідно до інформації Товариство є платником податку на прибуток підприємств на загальних підставах. Під час здійснення господарської діяльності Товариство відповідно до укладених ним зовнішньоекономічних договорів сплачує платежі на користь нерезидентів у вигляді роялті.
Платник просить надати роз’яснення стосовно порядку набрання чинності, оприлюднення та державної реєстрації Протоколу між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про внесення змін до Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, вчиненої у Лондоні 10 лютого 1993 року (далі – Протокол), а також застосування положень Протоколу щодо платежів у вигляді роялті.
Згідно з ст. 3 Кодексу чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування, є частиною податкового законодавства України. Якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Конвенція між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна є чинною в українсько-британських податкових відносинах з 11.08.1993 (далі – Конвенція).
Протокол про внесення змін до Конвенції ратифіковано Верховною Радою України 30.10.2019 (Закон України № 244-IX).
Відповідно до п. 1 ст. 14 Протоколу «кожна з Договірних Держав повинна письмово повідомити одна одну по дипломатичних каналах про завершення необхідних відповідно до внутрішнього законодавства процедур набрання чинності цим Протоколом».
«Цей Протокол набирає чинності в день отримання останнього з цих повідомлень, та має силу:
a) в Україні:
i) стосовно податків, утриманих у джерела щодо сум, які виплачені або зараховані на або після першого січня року наступного за датою набрання чинності цим Протоколом;
ii) стосовно інших податків за податкові роки, що починаються на або після першого січня року, наступного за датою набрання чинності цим Протоколом» (п. 2 ст. 14 Протоколу).
Слід зазначити, що порядок укладення, виконання та припинення дії міжнародних договорів України встановлено Законом України «Про міжнародні договори України» (далі – Закон), ст. 14 якого передбачено, що міжнародні договори набирають чинності для України після надання нею згоди на обов’язковість міжнародного договору відповідно до цього Закону в порядку та в строки, передбачені договором, або в інший узгоджений сторонами спосіб.
Главою IV Закону встановлено порядок оприлюднення та реєстрації міжнародних договорів України. Відповідно до ст. 17 Закону загальний нагляд за виконанням міжнародних договорів України здійснює Міністерство закордонних справ України.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Кодексом. Зокрема, ст. 19¹ Кодексу до функцій, покладених на контролюючі органи, віднесено надання індивідуальних податкових консультацій, інформаційно-довідкових послуг з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Отже, питання, які стосуються порядку набрання чинності Протоколом та, у зв’язку із цим, правомірності застосування положень Конвенції, із змінами, внесеними цим Протоколом, а також оприлюднення та державної реєстрації Протоколу, не відносяться до повноважень ДПС і належать до компетенції МЗС.
Разом із тим, згідно з повідомленням МЗС від 27.12.2019 № 72/14-612/1-3322 (розміщено на офіційному сайті Верховної Ради України www.rada.gov.ua), адресованим, зокрема ДПС, Протокол набрав чинності 05.12.2019.
Таким чином, у зв’язку з набранням чинності Протоколом відповідно до п. 2 ст. 14 Протоколу положення Конвенції із змінами, внесеними Протоколом, мають застосовуватись в українсько-британських податкових відносинах щодо сум, виплачених на або після 01 січня 2020 року, тобто року, наступного за датою набуття чинності цим Протоколом (05.12.2019).
З урахування зазначеного, положення ст. 12 (Роялті) Конвенції із змінами, внесеними Протоколом, застосовуються щодо платежів у вигляді роялті, здійснених на або після 01.01.2020.
В доповнення до викладеного у даній індивідуальній податковій консультації ДПС інформує.
Згідно з п.п. 112.8.2 п. 112.8 ст. 112 Кодексу вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, яка діяла у відповідності до індивідуальної податкової консультації, наданої такому платнику податків у паперовій або електронній формі, за умови, що така консультація зареєстрована в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій, є обставиною, що звільняє від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Разом з тим платник податків та/або податковий агент, які діяли відповідно до податкової консультації, не звільняються від обов'язку сплати податкового зобов'язання, визначеного Кодексом (п. 53.1 ст. 53 Кодексу).
Пунктом 52.2 ст. 52 Кодексу визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |