X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.03.2021 р. № 1077/ІПК/99-00-04-03-03-09

 Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення …щодо практичного застосування норм податкового законодавства, і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин викладених у зверненні.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IVКодексу, згідно з підпунктом 163.1.1 пункту 163.1 статті 163 Кодексу - об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Перелікдоходів, щовключаються до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платникаподаткувизначений пунктом 164.2 статті164 Кодексу.

Відповідно до підпункту 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 Кодексудо загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платникаподаткувключаються доходи у виглядізаробітної плати, нараховані (виплачені) платникуподаткувідповідно до умов трудового договору (контракту).

Заробітна плата для цілей розділу IVКодексу– це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом (підпункт 14.1.48 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Разом з тим, згідно з підпунктом 1.2 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 Податкового кодексу, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Податковий агент, якийнараховує (виплачує,надає) оподатковуванийдохід на користьплатникаподатку, зобов’язанийутримуватиподаток на доходи фізичнихосіб, за ставкою 18 відсотків, визначеноюстатті 167 Податкового кодексу та військовийзбір за ставкою 1,5 відсотківізсуми такого доходу за йогорахунок (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 та підпункт 1.4 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Пунктом 12 підрозділу 1 розділу ХХ Кодексу встановлено, що тимчасово суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з доходів у вигляді доплат до заробітної плати, визначених відповідно до підпункту 2 пункту 5 розділу II Закону України від 17 березня 2020 року №533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (із змінами та доповненнями), та нарахованих за періоди з 01 по 31 травня та з 01 по 30 червня 2020 року медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, які безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів із запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) та лікуванні пацієнтів із випадками коронавірусної хвороби (COVID-19) за переліком, що визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, компенсуються таким працівникам у повному розмірі за рахунок коштів державного бюджету України. Порядок виплати такої грошової компенсації затверджується Кабінетом Міністрів України.

Отже, суми доплат до заробітної плати, нараховані роботодавцем за періоди з 01 по 31 травня та з 01 по 30 червня 2020 року медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів із запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), та лікуванні пацієнтів з випадками коронавірусної хвороби (COVID-19), оподатковуються податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах.

Зауважуємо, що головним розробником порядку виплати грошової компенсації сум податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з доходів у вигляді доплат до заробітної плати, визначених відповідно до п.п. 2 п. 5 розділу II Закону № 533, визнано Міністерство охорони здоров’я України.

Згідно пункту 52.2 статті 52 Кодексундивідуальнаподатковаконсультаціямаєіндивідуальний характер і можевикористовуватисявиключноплатникомподатків, якомунаданотаку консультацію.