Головне управління ДПС у Полтавській області розглянуло звернення Фермерського господарства (далі – Господарство) щодо включення до відомостей про наявність земельних ділянок договорів на право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису), та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, із змінами та доповненнями (далі – ПКУ), повідомляє наступне.
Відповідно до інформації, наданої у зверненні, Господарство в 2020 році перебувало у статусі платника єдиного податку четвертої групи та має земельні ділянки на правах користування за договорами емфітевзису, які зазначені у відомостях з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у розділі про державну реєстрацію іншого речового права та які, відповідно до Статуту, включені до складеного капіталу. Господарство запитує чи правомірно включати до відомостей про наявність земельних ділянок (додаток №1 до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи) такі земельні ділянки у разі якщо в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно і в відомостях Державного земельного кадастру у відомостях про суб’єкта іншого речового права зазначено власника – фізичну особу. В якому звітному періоді відображати документи, що засвідчують право користування земельних ділянок.
Відповідно п. 292 1.1 ст. 292 1 ПКУ об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року контролюючому органу за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок перелік документів, зокрема відомості (довідку) про наявність земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю) (п.п.298.8.1 п. 298.8 ст.298 ПКУ).
Відповідно до статті 19 Закону України від 19.06.2003 року №973-IV «Про фермерське господарство» до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити, зокрема, майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею.
Частиною першою ст.395 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV (далі – ЦКУ) визначені види речових прав на чуже майно, зокрема право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис).
Відповідно до частини першої статті 102 1 глави 16 1 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-IІІ (далі - ЗКУ) право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) виникає на підставі договору між власником земельної ділянки та особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для таких потреб відповідно ЦКУ.
Укладення договорів про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови здійснюється відповідно до ЦКУ з урахуванням вимог цього Кодексу (частина 6 статті 1021 ЗКУ).
Відповідно абз. 3 п. 2 ч. 1 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004, № 1952-IV (далі - Закон №1952) державній реєстрації речових прав підлягає, зокрема, право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис).
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно Закону №1952, виникають з моменту такої реєстрації (частина 2 статті 3 Закону №1952).
Отже, земельні ділянки, які надані Господарству у користування на умовах договору емфітевзису є об’єктом оподаткування єдиним податком четвертої групи та повинні бути відображені у відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок (додаток №1 до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи) з моменту набуття права користування.
Поряд з цим повідомляємо, що згідно п.п. 295.9.5 п.295.9 ст.295 ПКУ платники єдиного податку четвертої групи зобов'язані у разі, коли протягом податкового (звітного) періоду змінилася площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у зв'язку з набуттям (втратою) на неї права власності або користування:
уточнити суму податкових зобов'язань з податку на період починаючи з дати набуття (втрати) такого права до останнього дня податкового (звітного) року;
подати протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним періодом, контролюючим органам за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки декларацію з уточненою інформацією про площу земельної ділянки, а також відомості про наявність земельних ділянок та їх нормативну грошову оцінку.
Водночас повідомляємо, що відповідно до п.52.2 ст.52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальних характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |