X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.03.2021 р. № 1107/ІПК/99-00-04-01-03-06

Державна податкова служба України на звернення товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з плати за землю, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало про укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,461 га комунальної власності з …………міською радою
від 07.02.2005, який був поновлений на підставі рішення ……міської ради      від 09.07.2009 за № 994/2050 строком до 23.02.2014 (далі – Договір, Ділянка).

Товариство повідомляє, що з метою поновлення Договору у визначений законодавством термін звернулося до …….. міської ради (кадастрова справа № А-……, проєкт рішення П-……), проте станом на сьогодні Договір не поновлений.

З огляду на викладені обставини Товариство запитує щодо виникнення у нього податкових зобов’язань з плати за землю (земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності).

Платником орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності є орендар земельної ділянки, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (ст. 288 Кодексу), укладений за встановленою формою та зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно у встановленому Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» порядку.

Використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням принципу платного використання земельних ділянок, реалізація якого у разі набуттям відповідного права на ділянку або її частину здійснюється у формі плати за землю.

Слід звернути увагу, що отримання речового права на земельну ділянку державної і комунальної власності, яка перебуває у платному користуванні на умовах оренди, здійснюється виключно на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування згідно з його повноваженнями (ст. 12 Земельного кодексу України).

Законом України «Про оренду землі» (далі – Закон) передбачено процедуру поновлення договору оренди землі, зокрема ст. 33 Закону визначено переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі можуть бути оскаржені в суді.

Відповідно до частини другої ст. 126¹ Земельного кодексу України якщо договір містить умову про його поновлення після закінчення строку, на який його укладено, цей договір поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.

Поряд з цим, у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов’язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця (частина перша ст. 34 Закону).

Таким чином, документом, що підтверджує повернення земельної ділянки орендодавцю після припинення договору оренди землі, є акт приймання-передачі. Тобто у разі припинення або розірвання договору оренди земельної ділянки державної і комунальної власності орендар повинен сплатити орендну плату за земельну ділянку державної і комунальної власності за фактичний період перебування землі у користуванні до дати повернення земельної ділянки орендодавцю (відповідному органу виконавчої влади чи відповідній сільській, селищній, міській раді), що підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки.

З огляду на викладене та враховуючи те, що до Державного земельного кадастру внесені відомості про площу земельної ділянки, її кадастровий номер (8000000000:...:….:….), цільове призначення, відомості про нормативну грошову оцінку ділянки, а також відсутність інформації щодо повернення такої ділянки орендарю – Київській міській раді, Товариство повинно реалізовувати платне використання Ділянки відповідно до умов Договору.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.