X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.03.2021 р. № 983/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення   щодо порядку застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Кодексу, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариством у період з 17 березня 2020 року було укладено договір з юридичною особою про постачання медичних виробів, які входять до переліку товарів, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, зокрема, засобів індивідуального захисту, а саме окуляри захисні "Дужка" прозорі та респіратори Днепр-2 FFP2 "Євро стандарт". Постачання зазначених товарів здійснювалось юридичній особі, яка фінансується за рахунок державного бюджету та не є зареєстрованою платником ПДВ. При цьому до складу вартості товарів було включено ПДВ.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у звязку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" (далі - Закон № 540) викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу. Закон № 540 набрав чинності з
2 квітня 2020 року.

Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:

з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу та положення статті 199 розділу V Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.

Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу застосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 року.

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями (далі -  Перелік № 224).

Щодо питання 1, 2

Оскільки, Товариством зазначено, що товари, які ним постачається, не відповідають додатковим критеріям Переліку № 224, то з приводу можливості постачання таких товарів ДПС рекомендує отримати висновок у Міністерства охорони здоров’я України.

Головним критерієм для застосування пільги з оподаткування, встановленої  пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, є включення товару до Переліку № 224 та відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224.

Якщо вказані у зверненні товари, а саме окуляри захисні прозорі та респіратори Днепр-2 FFP2, відповідають назвам товарів, зазначених у Переліку
№ 224, то операції із ввезення таких товарів на митну територію України та/або операції з постачання їх на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ (за умови дотримання також інших вимог, визначених у Кодексі та у примітках до Переліку № 224).

Законом № 540 передбачене застосування режиму звільнення від оподаткування до операцій з постачання товарів з Переліку № 224 на митній території України не з моменту набрання чинності даним Законом
(2 квітня 2020 року), а з моменту запровадження карантинних заходів на території України, тобто з 17 березня 2020 року.

В зв’язку з цим податкові накладні, які були складені в період з 17 березня до 2 квітня 2020 року із застосуванням ставки 7 або 20 відсотків, вважаються такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам) положення пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу. Тому податкові зобов’язання з ПДВ, зазначені у таких податкових накладних, підлягають коригуванню після повернення покупцям сплаченої ними суми ПДВ, або зарахування її в рахунок оплати майбутніх поставок.

Щодо питання 3, 4

Товариство зазначило у своєму зверненні, що здійснило поставку медичних виробів після 17 березня 2020 року юридичній особі не платнику ПДВ, з оплатою за рахунок бюджетних коштів з нарахуванням ПДВ.

Юридична особа використовує зазначені медичні вироби для забезпечення своїх працівників засобами індивідуального захисту з метою профілактики та запобігання поширенню коронавірусу COVID-19.

Операції з постачання на митній території України товарів, що  включені до Переліку № 224, звільняються від оподаткування ПДВ у періоді дії пільги, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, незалежно від того, кому здійснюється таке постачання (закладам охорони здоров’я, бюджетним організаціям чи іншим суб’єктам господарювання (іншим особам).

Якщо у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ платник податку – постачальник здійснив поставку товарів, які включені до Переліку
№ 224 з ПДВ, юридичній особі - неплатнику ПДВ (не кінцевому споживачу) з оплатою за рахунок бюджетних коштів, то такий платник податку – постачальник зобов’язаний здійснити відповідний перерахунок та повернути суму ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості таких придбаних товарів, або зарахувати такі кошти  в рахунок оплати вартості наступних поставок.

 

В доповнення до викладеного у даній індивідуальній податковій консультації ДПС інформує.

Згідно з підпунктом 112.8.2 пункту 112.8 статті 112 розділу ІІ Кодексу вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, яка діяла у відповідності до індивідуальної податкової консультації, наданої такому платнику податків у паперовій або електронній формі, за умови, що така консультація зареєстрована в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій, є обставиною, що звільняє від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Разом з тим платник податків та/або податковий агент, які діяли відповідно до податкової консультації, не звільняються від обов’язку сплати податкового зобов'язання, визначеного Кодексом (пункт 53.1 статті 53 розділу ІІ Кодексу).

Пунктом 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.