X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.03.2021 р. № 1186/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення                                  щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання алюмінієвої банки з-під напоїв, отриманої після її використання за цільовим призначенням, та, керуючись    статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство з метою виготовлення продукції (алюмінієвих порошків), яка надалі вивозиться за межі митної території України у митному режимі експорту, здійснює придбання алюмінієвої банки з-під напоїв, отриманої після її використання за цільовим призначенням.

Разом з тим, у зверненні не вказано на яких умовах та в яких категорій постачальників здійснюється таке придбання.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Відходи – це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення (стаття 1 Закону України від 05 березня 1998 року № 187/98-ВР «Про відходи»).

Металобрухт - непридатні для прямого використання вироби або частини виробів, які за рішенням власника втратили експлуатаційну цінність внаслідок фізичного або морального зносу і містять у собі чорні або кольорові метали чи їх сплави, а також вироби з металу, що мають непоправний брак, залишки чорних і кольорових металів і їх сплавів (стаття 1 Закону України від 05 травня 1999 року № 619-XIV «Про металобрухт»).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Пунктом 194.1 статті 194 розділу V ПКУ визначено, що операції, зазначені у статті 185 розділу V ПКУ, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті «а» пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, яка є основною.

Податок становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ встановлено тимчасове до 01 січня 2022 року звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД.

Операції з вивезення в митному режимі експорту товарів, зазначених  у  пункті 23 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, звільняються від оподаткування ПДВ.

Перелік відходів та брухту кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2022 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 15 (зі змінами) (далі – Перелік № 15).

До Переліку № 15, зокрема віднесено:

відходи алюмінієві: токарна стружка, обрізки, уламки, відходи фрезерного виробництва, ошурки; відходи листів та фольги пофарбовані, з різним покриттям або скріплені, завтовшки (без урахування основи) не більш як 0,2 міліметра (код товару згідно з УКТ ЗЕД 7602 00 11 00); 

відходи алюмінієві (включаючи браковані вироби) (код товару згідно з УКТ ЗЕД 7602 00 19 00 );

брухт алюмінієвий (код товару згідно з УКТ ЗЕД 7602 00 90 00). 

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, та за умови, що придбання алюмінієвої банки здійснюється в осіб, зареєстрованих як платники ПДВ, ДПС повідомляє:

якщо алюмінієва банка з-під напоїв, отримана після її використання за цільовим призначенням, за своєю фактичною сутністю належить до відходів та брухту кольорових металів і класифікується згідно з кодами УКТ ЗЕД, які наявні у Переліку № 15, то операція з постачання такої алюмінієвої банки звільняється від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 23 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ;

якщо алюмінієва банка з-під напоїв, отримана після її використання за цільовим призначенням, за своєю фактичною сутністю не належить до відходів та брухту кольорових металів і/або класифікується згідно з кодами УКТ ЗЕД, які відсутні у Переліку № 15, то операція з постачання такої алюмінієвої банки оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.

З питання правомірності віднесення алюмінієвої банки з-під напоїв, отриманої після її використання за цільовим призначенням, до відходів та брухту кольорових металів ДПС рекомендує звернутися до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України.

В доповнення до викладеного у даній індивідуальній податковій консультації ДПС інформує.

Згідно з підпунктом 112.8.2 пункту 112.8 статті 112 розділу ІІ ПКУ вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, яка діяла у відповідності до індивідуальної податкової консультації, наданої такому платнику податків у паперовій або електронній формі, за умови, що така консультація зареєстрована в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій, є обставиною, що звільняє від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Разом з тим платник податків та/або податковий агент, які діяли відповідно до податкової консультації, не звільняються від обов'язку сплати податкового зобов'язання, визначеного ПКУ (пункт 53.1 статті 53 розділу ІІ ПКУ).

Пунктом 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.