Головне управління державної податкової служби у Дніпропетровській області розглянуло запити Товариства щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів в рамках міжнародної технічної допомоги (далі – МТД), а також порядку складання податкової накладної, та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (далі — ПКУ), повідомляє.
Виходячи зі змісту запиту та документів, наданих для розгляду, Товариство здійснює постачання продукції власного виробництва по програмі розвитку Організації Об’єднаних націй (далі – ПРООН) в рамках проекту МТД № 4507 «Підтримка ВПО та осіб, постраждалих внаслідок конфлікту шляхом створення робочих місць і відновлення економічної інфраструктури в Донецькій та Луганській областях та вздовж Азовського узбережжя у Запорізькій області».
Угода між Урядом України та Урядом Японії про технічне співробітництво та грантову допомогу від 10.06.2004 (далі – Угода), ратифікована Законом України від 01.07.2004 № 1969-IV, визначає окремі домовленості, які регулюють конкретні проекти технічного співробітництва, що виконуються в межах цієї Угоди.
Відповідно до статті ІІІ Угоди Японське Агентство міжнародного співробітництва (далі - "JICA"), відповідно до чинного законодавства Японії, а також домовленостей, вказаних у статті II Угоди, здійснюватиме за власний рахунок такі форми технічного співробітництва:
(a) здійснення технічного навчання українських громадян;
(b) відряджання до України експертів;
(c) відряджання до України японських волонтерів, які мають
широкий діапазон технічних навичок та значний досвід;
(d) відряджання до України японських місій для проведення базових досліджень розвитку;
(e) надання Уряду України обладнання, механізмів і матеріалів;
(f) надання Уряду України інших форм технічного співробітництва, щодо яких за взаємною згодою між двома Урядами може бути прийнято рішення.
Згідно з підпунктом (2) (b) пункту 2 статті IX Угоди Уряд України звільняє Представництво від податків, у тому числі від податку на дану вартість та інших обов'язкових платежів, стосовно придбання в Україні обладнання, механізмів, транспортних засобів та матеріалів, необхідних для діяльності Представництва.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Статтею 3 розділу І ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з пунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з
постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ передбачено звільнення від оподаткування ПДВ, зокрема, операцій з:
постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;
постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку.
Порядок отримання права на звільнення від оподаткування операцій, що здійснюються в рамках проектів МТД, регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (далі - Порядок № 153).
Виконавець - будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з партнером з розвитку або уповноваженою партнером з розвитку особою та забезпечує реалізацію проекту (програми), у тому числі на платній основі (пункт 2 Порядку № 153).
Субпідрядник - будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з виконавцем або реципієнтом, забезпечує реалізацію проекту (програми) в частині або в цілому та проводить процедури закупівлі за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги в рамках проекту (програми) (пункт 2 Порядку № 153).
Відповідно до пунктів 11 і 12 Порядку № 153 проекти (програми) підлягають обов’язковій державній реєстрації, яка є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України.
Згідно з пунктом 18 Порядку № 153 державна реєстрація проекту (програми) підтверджується реєстраційною карткою проекту (програми), складеною за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, яка підписується заступником Державного секретаря Кабінету Міністрів України чи іншою уповноваженою особою Секретаріату Кабінету Міністрів України, засвідчується печаткою Секретаріату Кабінету Міністрів України та видається заявникові з надсиланням копії бенефіціарові протягом п'яти робочих днів від дати прийняття рішення про проведення державної реєстрації проекту (програми).
Пунктом 23 Порядку № 153 визначено, що у разі виникнення необхідності в реалізації права на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України, Секретаріат Кабінету Міністрів України надсилає у п'ятиденний строк після реєстрації проекту (програми) ДПС та Держмитслужбі копію реєстраційної картки проекту (програми) та копію плану закупівлі в електронному вигляді з метою інформування про наявність податкових пільг, передбачених законодавством та міжнародними договорами України в рамках реалізації проектів (програм).
З огляду на чинну форму інформаційного підтвердження виконавці проекту МТД зазначають відповідні реквізити контрагентів – постачальників (продавців) товарів/послуг (найменування, код, адресу), які поставляють такі товари виконавцям проекту МТД, та обсяг їх придбання із застосуванням пільгового режиму в інформаційному підтвердженні.
З урахуванням вищевикладеного, операції контрагентів – постачальників товарів/послуг, які поставляють такі товари/послуги виконавцям проекту МТД у рамках проекту МТД та у межах затвердженого плату закупівлі товарів, робіт і послуг, що придбаваються за кошти МТД, звільняються від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ.
Відповідно до пункту 201.1, 201.3, 201.5, 201.7, 201.10, 201.14 та 201.15 статті 201 ПКУ розділу V ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні, які підлягають реєстрації в ЄРПН.
У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис "Без ПДВ" з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком.
Платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з цим розділом.
Зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 розділу ІІ ПКУ.
Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 1307).
У разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, у графі «Отримувач» (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється (пункт 12 Порядку № 1307).
При складанні податкових накладних, зокрема у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупуцю) з причини» робиться помітка «X» та зазначається тип причини – 02.
Відповідно до пункту 16 Порядку № 1307 у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування у графі 8 розділу Б податкової накладної зазначається код ставки 903.
У графі 9 зазначається код відповідної пільги з податку на додану вартість згідно з Довідниками податкових пільг (Довідник податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, або Довідник інших податкових пільг), які затверджені ДПС станом на дату складання податкової накладної.
Згідно актуального на теперішній час Довідника інших податкових пільг при здійсненні операцій із постачання товарів та послуг на митній території України як міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку, звільнених від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ, застосовується код пільги 14060523.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.1 статті 52 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |