Державна податкова служба України розглянула лист АТ «АБ «…» від … про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО), і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Згідно зі зверненням банк планує продавати нумізматичну продукцію Національного банку України та монети іноземних виробників, у тім числі вироблені з дорогоцінних металів, з проведенням розрахунків через мережу Інтернет з їх оплатою Електронними платіжними засобами (платіжними картками).
Чи потрібно банку застосовувати РРО при продажу через мережу Інтернет нумізматичної продукції Національного банку України та монет іноземних виробників, у тім числі вироблених з дорогоцінних металів, із їх оплатою електронними платіжними засобами (платіжними картками)?
Згідно з частиною третьою ст. 48 Закону України від 07 грудня 2000 року № 2121-ІІІ «Про банки і банківську діяльність» банкам забороняється діяльність у сфері матеріального виробництва, торгівлі (за винятком реалізації пам’ятних, ювілейних і інвестиційних монет) та страхування, крім виконання функцій страхового посередника.
Згідно з п.п. 4 п. 1 ст. 1 Закону України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (далі – Закон № 2473) валютні цінності – національна валюта (гривня), іноземна валюта та банківські метали.
Також, відповідно до підпунктів 5 і 6 п. 1 ст. 1 Закону № 2473 іноземна валюта це, зокрема, грошові знаки грошових одиниць іноземних держав у вигляді банкнот, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави або групи іноземних держав, а також вилучені або такі, що вилучаються з обігу, але підлягають обміну на грошові знаки, що перебувають в обігу, а національна валюта (гривня) це, зокрема, грошові знаки грошової одиниці України - гривні у вигляді банкнот, монет, у тому числі обігових, пам'ятних та ювілейних монет, і в інших формах, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території України, а також вилучені або такі, що вилучаються з обігу, але підлягають обміну на грошові знаки, що перебувають в обігу.
Відповідно до п.п. 1.2 Інструкції про організацію виготовлення, випуску в обіг і реалізації пам’ятних та інвестиційних монет України, сувенірної продукції, затвердженої постановою Правління національного банку України від 30.05.2012 № 213, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 22.06.2012 за № 1044/21356, нумізматична продукція Національного банку – пам’ятні монети України з дорогоцінних та недорогоцінних металів, пам’ятні банкноти, сувенірна продукція з недорогоцінних металів [вироби з використанням розмінних і обігових монет або банкнот національної валюти України, у тому числі в сувенірній упаковці, нерозрізані аркуші банкнот, а також вироби, які не містять монет або банкнот національної валюти та не виконують функції засобу платежу (медалі, сувенірні монети та банкноти тощо)], сувенірна продукція з дорогоцінних металів [вироби з дорогоцінних металів, які не містять монет або банкнот національної валюти та не виконують функції засобу платежу (сувенірні срібні гривні, сувенірні вироби, які імітують банкноти, медалі тощо)], сувенірні монети;
пам’ятні монети України – монети із дорогоцінних або недорогоцінних металів, які виготовлені із застосуванням спеціальних технологій, що забезпечують підвищену якість монет, і випускаються в обіг Національним банком обмеженими тиражами з нагоди відзначення ювілейних дат, пам’ятних подій історії та сучасності, заходів з охорони навколишнього природного середовища, інших подій суспільного життя.
Згідно з п.п. 2.8 Положення про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 1, монети, вироблені з дорогоцінних металів (далі – монети):
вітчизняні монети та іноземні монети з пробами не нижче ніж: для золота –900, для срібла – 925, для платини і паладію – 999;
інвестиційні монети України – монети з пробами для золота – 999,9, для срібла – 999,9, для платини – 999,5, які призначені для інвестування та накопичення.
Правові засади застосування суб’єктами господарювання РРО визначаються Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – № 265), який є спеціальним законом. Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до п. 2 ст. 9 Закону № 265 РРО та/або програмні РРО та розрахункові книжки не застосовуються при виконанні банківських операцій, крім операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, якщо такі операції виконуються не в касах банків.
Згідно з п.п. 12 п. 4 Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України
від 25.09.2018 № 103, каса банку – сукупність операційних кас банку (філій, відділень), пунктів дистанційного обслуговування, пунктів обміну іноземної валюти, а також ПТКС та банкоматів.
Таким чином, банкам при продажу нумізматичної продукції Національного банку України та монет іноземних виробників, у тім числі вироблених з дорогоцінних металів, РРО застосовувати не потрібно.
Також РРО не застосовується при продажу банком вказаної нумізматичної продукції в мережі Інтернет з оплатою її електронними платіжними засобами (платіжними картками).
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |