Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації і повідомляє наступне.
Товариство повідомляє, що здійснює оптову торгівлю паливом, яке входить до переліку підакцизних товарів, визначених п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу. У зв’язку з цим Товариство є платником акцизного податку та зобов’язане складати та реєструвати акцизні накладні.
Приблизно з травня 2020 року Товариство регулярно стикається з неможливістю реєстрації акцизних накладних форми «П» за ідентифікатором форми документа J1203201 на операції з обігу бензину автомобільного АИ-92-К5-Євро (код УКТ ЗЕД 2710 12 41 94), та дизельного пального (код УКТ ЗЕД 2710 19 43 00). Так, у відповідь на вказанідокументиТовариствоотримуєквитанції ДПС України про неприняття документа на підставі п. 232.3 ст. 232 Кодексу (обсягпального за кодом УКТ ЗЕД 2710 12 41 94 та кодом УКТ ЗЕД 2710 19 43 00 в документів не можеперевищуватизагальнийзалишок по всім складам за кодом УКТ ЗЕД (119.10) продавця).
Товариствозапитує:
Щодо питань 1 та 2.
З 1 липня 2019 року набрали чинності зміни, внесені Законом України від 23.11.2018 р. № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», згідно з якими, зокрема, але не виключно запроваджено нову Систему електронного адміністрування реалізації пального (далі – СЕА РПСЕ), замість Системи електронного адміністрування реалізації пального (далі – СЕА РП).
Відповідно до п. 232.1 ст. 232 Кодексу у СЕА РПСЕ облік обсягів пального ведеться в розрізі платників акцизного податку - розпорядників акцизних складів / акцизних складів пересувних та акцизних складів / акцизних складів пересувних за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД та умовним кодом 2711 окремо, що:
оподатковуються акцизним податком, у тому числі окремо за кожною іншою ставкою податку;
оподатковуються на умовах, встановлених пунктами 229.2 - 229.8 статті 229 Кодексу;
не підлягають оподаткуванню;
звільняються від оподаткування.
Обсяги ввезеного на митну територію України пального в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового :
зараховуються автоматично на підставі оформлених належним чином митних декларацій у розрізі платників акцизного податку та умов оподаткування пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД та умовним кодом 2711;
розподіляються між акцизними складами пересувними, що використовуються під час такого ввезення, або акцизними складами, які є ліцензійними митними складами, на яких здійснюється митне оформлення, на підставі акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених платником акцизного податку - розпорядником таких акцизних складів пересувних/акцизних складів.
Відповідно до алгоритму автоматичного зарахування обсягів ввезеного пального, після надходження митної декларації, якою закривається попередня митна декларація, обсяги за попередньої митною декларацією знімаються та зараховується обсяги зазначені в митній декларації, якою така митна декларація закривається.
У разі допущенні помилок при заповненні митної декларації, зокрема але не виключно умови оподаткування, одиниці виміру, об’єму тари, обсяги пального зазначені в такій митній декларації обліковуються на невизначеній умові оподаткування «99» до виправлення помилок.
Тобто в СЕА РПСЕ облік обсягів пального здійснюється не тільки за кодами УКТ ЗЕД та по суб’єктах господарювання, як це здійснювалось в СЕАРП, а й по умовах оподаткування, акцизних складах / акцизних складах пересувних, розпорядниках акцизних складів / акцизних складів пересувних.
У п. 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України (в редакції, яка набрала чинності з 01.07.2019, в порівнянні з редакцією, чинною до 01.07.2019) значно збільшено перелік обов’язкових реквізитів акцизної накладної, зокрема, але не виключно:
уніфікований номер акцизного складу в СЕА РПСЕ, з якого реалізоване пальне та акцизного складу, на який отримане пальне;
номер реєстрації транспортного засобу в уповноважених органах відповідної держави та тип і ємність транспортного засобу - акцизного складу пересувного;
ознака напряму використання та умов оподаткування пального.
Оскільки, в СЕА РПСЕ облік палива ведеться, зокрема але не виключно, в розрізі акцизних складів/акцизних складів пересувних платники зобов’язані були розподілити пальне по акцизним складам/акцизним складам пересувним де таке пальне фактично знаходилось на 01.07.2019.
Відповідно до п. 23 розділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу (далі – Кодекс) для розподілу обсягів залишків пального, що обліковуються у платників податку в системі електронного адміністрування реалізації пального, між акцизними складами / акцизними складами пересувними, де такі обсяги залишків пального знаходяться фактично станом на 1 липня 2019 року:
а) платники податку та суб'єкти господарювання, які з 1 липня 2019 року не підпадають під визначення платників податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу та у яких станом на 16 липня 2019 року в системі електронного адміністрування реалізації пального обліковуються обсяги залишків пального, зобов'язані скласти акцизні накладні в двох примірниках на такі обсяги пального, перший примірник зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з 16 до 20 липня 2019 року (включно), із зазначенням в акцизних накладних акцизних складів / акцизних складів пересувних, де такі обсяги пального фактично знаходилися станом на 1 липня 2019 року, та розпорядників таких акцизних складів / акцизних складів пересувних шляхом заповнення обов'язкових реквізитів акцизної накладної, передбачених підпунктами "г", "ґ", "з" та "и" пункту 231.1 статті 231 цього Кодексу;
б) після виконання платником податку вимог підпункту "а" цього пункту щодо відповідного розпорядника акцизного складу / акцизного складу пересувного такий розпорядник акцизного складу / акцизного складу пересувного зобов'язаний з 16 до 22 липня 2019 року (включно) зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних другий примірник отриманої акцизної накладної, складеної платником податку згідно з підпунктом "а" цього пункту.
Обсяги пального за митною декларацією (далі – МД) №_____ від ____ автоматично зараховані до СЕАРП, яка діяла до 30.06.2019, на які Товариству необхідно було скласти акцизні накладні на розподіл таких обсягів між акцизними складами пересувними за фактичним місцем їх знаходження.
Після надходження МД №_____, якою закривається попередня, а саме МД №_____, обсяги пального за МД №____ були сторновані та проведені обсяги за МД №______.
Оскільки, в МД №___ не вказано умови оподаткування, то такі обсяги зняті з невизначеної умови оподаткування «99».
Аналогічна ситуація по митних декларація №____ та №_______.
Отже, оскільки облік ввезеного пального в СЕАРПСЕ зараховується автоматично та ведеться, зокрема але не виключно за умовами оподаткування, тому обсяги пального за митними деклараціями №_____, №_____ та №______ були сторновані з невизначеної умови оподаткування. Для виправлення показників СЕАРПСЕ Товариству необхідно подати аркуші коригування до таких митних декларацій, в яких визначити умову оподаткування «0».
Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |