Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питань коригування доходу (виручки) від реалізації товарів, робіт, послуг та відповідного коригування податкових зобов’язань з ПДВта податку на прибуток підприємств і, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України(далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, постачальником було надано послуги з облаштування та утримання місць розміщення засобів пересувної торгівлі, за операціями з постачання яких визначено відповідні податкові зобов’язання. Надалі згідно з рішенням Київської міської ради ціна таких наданих послуг була зменшена. Кошти, сплачені отримувачами таких послуг, підлягають зарахуванню у рахунок поставок послуг у наступних періодах або поверненню отримувачам послуг.
Виникли питання:
Щодо питань 1- 2
Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Різниці для коригування фінансового результату до оподаткування податком на прибуток регулюються Розділом ІІІ та Перехідними положеннями ПКУ.
ПКУ не передбачено окремих різниць для коригування фінансового результату до оподаткування, пов’язаних зізміною суми виручки (доходу) від реалізації товарів, робіт, послуг.
Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV«Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Відповідно до Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 375, Міністерство фінансів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, державну політику зокрема у сфері бухгалтерського обліку та забезпечує формування і реалізацію єдиної державної податкової та митної політики.
Враховуючи вищезазначене, питання порядкукоригування доходу (виручки) від реалізації товарів, робіт, послуг у бухгалтерського обліку у зв’язку зі зміною ціни наданих послуг за період, що минув, відносяться до компетенції Міністерства фінансів України.
Відповідно до підпунктів «а» і «б» п. 185.1 ст. 185 ПКУоб’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню;
дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку(п. 187.1 ст. 187 ПКУ).
Пунктом 201.1 ст. 201 ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації упорядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (п. 201.7 ст. 201 ПКУ).
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу. Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (п.п. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192 ПКУ).
Таким чином, якщо постачальником – платником ПДВ за операцією з постачання послуг були визначені податкові зобов’язання з ПДВ, та надалі ціна (вартість) таких наданих послуг згідно з рішенням міської ради зменшується, а кошти, сплачені отримувачем за такі послуги, зараховуються в рахунок оплати інших послуг, що підлягають постачанню такому отримувачу (без повернення коштів на поточний рахунок такого отримувача), то постачальник – платник ПДВ на дату оформлення документа, згідно з яким здійснюється таке зарахування, має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної за операцією з постачання послуг, та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ. Такий розрахунок коригування до податкової накладної відповідно до п. 192.1 ст. 192 ПКУ підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем. Податкові зобов’язання постачальника можуть бути зменшені лише після реєстрації в ЄРПН такого розрахунку коригування.
На цю ж дату (дату зарахування коштів, сплачених за послуги, ціна яких була зменшена, в рахунок оплати інших послуг, що підлягають постачанню) постачальник зобов’язаний визначити податкові зобов’язання та скласти нову податкову накладну на попередню оплату виходячи з суми, яка в результаті проведеного перерахунку зараховується в рахунок оплати послуг, що будуть надані у майбутніх періодах.
У разі, якщо за результатами проведеного перерахунку зайво сплачені кошти повертаються отримувачу послуг, постачальник на дату повернення таких коштів складає розрахунок коригування до податкової накладної, складеної за операцією з постачання послуг, та після її реєстрації в ЄРПН отримувачем має право зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.
В доповнення до викладеного у даній індивідуальній податковій консультації ДПС інформує.
Згідно з п.п. 112.8.2 п. 112.8 ст. 112 Кодексу вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, яка діяла у відповідності до індивідуальної податкової консультації, наданої такому платнику податків у паперовій або електронній формі, за умови, що така консультація зареєстрована в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій, є обставиною, що звільняє від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Разом з тим платник податків та/або податковий агент, які діяли відповідно до податкової консультації, не звільняються від обов’язку сплати податкового зобов’язання, визначеного Кодексом (п. 53.1 ст. 53 Кодексу).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |