Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення щодо декларування власних грошових коштів платника податків (у готівковій та безготівковій формі, у національній та іноземній валюті) і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні.
Відповідно до ст. 67 Конституції кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.
З метою забезпечення виконання громадянами конституційного обов'язку щодо декларування отриманих ними доходів у період з 2004 по 2010 роки подання декларації здійснювалася відповідно до вимог Закону України
від 22 травня 2003 року № 889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі – Закон № 889).
Так, порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) було передбачено ст. 18 Закону № 889.
Річна декларація про майновий стан і доходи (податкова декларація) подавалася платником податку, який:
а) зобов'язаний подавати таку декларацію згідно з нормами Закону № 889;
б) має право подати таку декларацію для отримання податкового кредиту
(п. 18.1 ст. 18 Закону № 889).
Згідно з положеннями Закону № 889 обов'язок подання декларації у платника податку з доходів фізичних осіб виникав у разі отримання ним протягом звітного року окремих видів оподатковуваних доходів (прибутків):
- з яких при їх нарахуванні чи виплаті податок не утримувався (п.п. 8.1.3 ст. 8 Закону № 889).
Якщо окремі види оподатковуваних доходів не підлягають оподаткуванню при їх нарахуванні чи виплаті, то платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати річну податкову декларацію;
- у разі отримання доходів від особи, яка не є податковим агентом (п.п. 8.2.1 та пп. 8.2.2 ст. 8 Закону). Тобто платник податку, котрий отримував доходи, від особи, яка не є податковим агентом, зобов'язаний був включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію.
При цьому особою, яка не вважалася податковим агентом, був нерезидент або фізична особа, яка не мала статусу суб'єкта підприємницької діяльності, або особа, яка не здійснювала незалежну професійну діяльність;
- у разі отримання іноземних доходів (п.п. 9.9.1 ст. 9 Закону).
Форма декларації про доходи (Додаток № 1 до Інструкції про прибутковий податок з громадян), затверджена наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.1993 № 12.
З 01 січня 2011року набрали чинності положенняКодексу, ст. 179 якого визначено порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації).
Згідно з п. 179.2 ст. 179 Кодексу обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи:
від податкових агентів, які згідно з цим розділом не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених цим розділом;
від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до цього розділу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до цього розділу;
у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно до цього розділу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу.
Таким чином, у разі отримання доходів, які не зазначені у п. 179.2 ст. 179 Кодексу, платник податку зобов’язаний подавати річну податкову декларацію відповідно до Кодексу.
Форми податкової декларації про майновий стан і доходи були затвердженні:
наказом Міністерства фінансів Українивід 07.11.2011 № 1395«Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи»;
наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 № 793 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи»;
наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17 грудня 2020 року № 783) «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи».
Зауважуємо, що положення Закону № 889 та Кодексу не містять такого виду доходу як «власні кошти».
Враховуючи викладене, з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства в частині відображення доходів, отриманих фізичною особою, у податковій декларації про майновий стан і доходи, слід розглядати з урахуванням документів або надання Вами більш конкретної інформації щодо виду доходу.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |