X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.03.2021 р. № 1259/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо відображення в Податковій декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 зі змінами та доповненнями (далі – Декларація) активів з права користування по договорах оренди, визнаних в бухгалтерському обліку відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності (далі – МСФЗ) та, керуючись
ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє таке.

Як зазначено у зверненні товариство у ході господарської діяльності укладає договори оренди земельних ділянок державної та комунальної власності та договори оренди приміщень і відповідно до МСФЗ на дату початку оренди визнає активи з права користування та орендні зобов’язання. Такі активи з права користування товариство обліковує як нематеріальні активи на бухгалтерському рахунку 122 «Права користування майном».

У платника виникли питання:

  1. чи необхідно в додатку АМ до Декларації відображати інформацію щодо нематеріальних активів з права користування за договорами оренди (їх балансову вартість, розраховану суму амортизації);
  2.  чи необхідно в рядку 1.1.1 додатка PI та рядку 1.2.1 АМ додатка PI відображати бухгалтерську та податкову амортизацію таких нематеріальних активів. При цьому як повинні кореспондувати додаток АМ та додаток PI;
  3.  чи можна заповнити рядок 1.1.1 та рядок 1.2.1 АМ додатка PI з урахуванням бухгалтерської та податкової амортизації нематеріальних активів з права користування земельними ділянками та приміщеннями з метою ув’язки з додатком АМ, зважаючи, що таке відображення не збільшує та не зменшує загальну суму податкових різниць.

        До питань 1,2,3

У разі використання міжнародних стандартів фінансової звітності нормативним документом, що регламентує принципи визнання, оцінки, подання оренди та розкриття інформації про неї є Міжнародний стандарт фінансової звітності 16 «Оренда» від 30.06.2017 (далі – МФЗС 16).

Згідно з параграфом 22 МФЗС 16 на дату початку оренди орендар визнає актив з права користування та орендне зобовʼязання.

          Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Статтею 138 Кодексу встановлені різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів.

Згідно з абзацом першим п. 138.1 ст. 138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму нарахованої амортизації основних засобів та/або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності та згідно з абзацом першим п. 138.2 ст. 138 Кодексу зменшується на суму  розрахованої амортизації основних засобів та/або нематеріальних активів відповідно до п. 138.3 ст.138 Кодексу.

Згідно з п.п. 138.3.1 п. 138.3 ст. 138 Кодексу розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених п.п. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 розділу I цього Кодексу, підпунктами 138.3.2 - 138.3.4 цього пункту. При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

Для розрахунку амортизації відповідно до положень цього пункту визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.

Амортизація не нараховується за період невикористання (експлуатації) основних засобів у господарській діяльності у зв'язку з їх консервацією.

Строки нарахування амортизації нематеріальних активів встановлено              п.п. 138.3.4 п. 138.3 ст. 138 Кодексу.

До групи 2 нематеріальних активів відносяться - права користування майном (право користування земельною ділянкою, крім права постійного користування земельною ділянкою відповідно до закону, право користування будівлею, право на оренду приміщень тощо).

Відображення різниць, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів та передбачають коригування фінансового результату до оподаткування на підставі пп. 138.1, 138.2 ст. 138 Кодексу, здійснюється у рядках 1.1.1 та 1.2.1 АМ додатка РІ Декларації:

у рядку 1.1.1 додатка РІ до Декларації відображається сума нарахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;

у рядку 1.2.1 АМ додатка РІ до Декларації відображається сума розрахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до п. 138.3 ст. 138 Кодексу.

Інформація в розрізі груп про податкову амортизацію та балансову вартість необоротних активів відображається у додатку АМ до рядка 1.2.1 додатка РІ до рядка 03 РІ Декларації.

Вимоги пп. 138.1 - 138.3 ст. 138 Кодексу не застосовуються до операцій з активами з права користування за договорами оренди (п. 138.4 ст. 138 кодексу), якими відповідно до п.п. 14.1.12 п. 14.1.1 ст. 14 Кодексу визначаються визнані орендарем згідно з вимогами міжнародних стандартів фінансової звітності активи, які представляють право орендаря використовувати базовий актив протягом строку оренди.

Отже, операції з активами з права користування за договорами оренди, визнаними орендарем згідно з вимогами міжнародних стандартів фінансової звітності, відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку без застосування різниць згідно з пп. 138.1 - 138.3 ст. 138 Кодексу.

Таким чином, амортизація активів з права користування за договорами оренди, що визнаються орендарем згідно з вимогами міжнародних стандартів фінансової звітності, не відображається у додатку АМ до рядка 1.2.1 додатка РІ до рядка 03 РІ Декларації.

В доповнення до викладеного у даній індивідуальній податковій консультації ДПС інформує.

Згідно з п.п. 112.8.2 п. 112.8 ст. 112 розділу ІІ Кодексу вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, яка діяла у відповідності до індивідуальної податкової консультації, наданої такому платнику податків у паперовій або електронній формі, за умови, що така консультація зареєстрована в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій, є обставиною, що звільняє від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Разом з тим платник податків та/або податковий агент, які діяли відповідно до податкової консультації, не звільняються від обов'язку сплати податкового зобов'язання, визначеного Кодексом (п. 53.1 ст. 53 розділу ІІ Кодексу).

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.