X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.03.2021 р. № 1272/ІПК/99-00-04-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення від …щодороз’яснення окремих норм чинного законодавствата в межах компетенціїповідомляє.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо оподаткування доходів, отриманих фізичною особою від юридичної особи.

Порядок оподаткуваннядоходів, отриманихфізичними особами, якіпровадятьнезалежнупрофесійнудіяльність, встановлено у ст. 178 Кодексу.

Особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно із ст. 65 Кодексу (п. 178.1 ст. 178 Кодексу).

Згідно з п. 178.2 ст. 178Кодексу доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою 18 відс., визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу.

Відповідно до п. 178.3 ст. 178 Кодексу оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.

Під час виплати суб'єктами господарювання - податковими агентами, фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, доходів, безпосередньо пов'язаних з такою діяльністю, податок на доходи у джерела виплати не утримується в разі надання такою фізичною особою копії довідки про взяття її на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність (п. 178.5 ст. 178 Кодексу).

Таким чином юридична особа під час виплати Вам доходу не утримує податок на доходи фізичних осіб з суми виплаченого доходу за умови подання Вами копії довідки про взяття Вас на податковий облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність. У разі, якщо зазначена довідка Вами не надана, то дохід, виплачений Вам юридичною особою оподатковується за правилами, визначеними платників податків – фізичних осіб.

Порядок оподаткуваннядоходівфізичнихосібврегульованорозділом ІVПодаткового кодексу України (далі – Кодекс), пунктом 162.1 ст. 162 якоговстановлено, щоплатникамиподатку є фізична особа та податковий агент.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокремаінші доходи, крім зазначених у статті 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування.

Доходи, визначені ст. 163 Кодексу, є об’єктом оподаткування військовим збором, ставка якого становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування (п.п. 1.2, 1.3 п. 16¹ підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).

На підставі п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу.

Згідно з п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 особи, які мають статус податкових агентів зобов’язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

Враховуючи викладене, юридична особа, як податковий агент при нарахуванні (виплаті) доходу фізичній особі зобов’язана виконати усі функції, визначені Кодексом. При цьому ст. 179 Кодексу визначено порядок подання податкових декларацій про майновий стан і доходи, відповідно п. 179.2 якоїобов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходивиключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.