X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.04.2021 р. № 1325/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товаристващодо застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та, керуючись статтею 52 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство займається імпортом та дистрибуцією на митній території України медичних виробів, зокрема, медичних масок, включених до Переліку № 224,  до яких додається документ про відповідність EN 14683:2019+AC:2019.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правовіосновиоподаткування ПДВ встановленорозділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до підпунктів "а" та "в" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ, а також операції з ввезення товарів на митну територію України.

Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).

Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком надодану вартість звільняються такі операції:

з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

Порядок звільнення від оподаткування операцій з ввезення на митну територію України та/або операцій з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), які звільняються від оподаткування податком на додану вартість на митній території України, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби (COVID-19), спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, встановлено пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповнення (далі – Перелік № 224)

Головним критерієм для застосування вищезазначеної пільги з оподаткування податком на додану вартість – є включення товару до Переліку № 224.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2021 № 54 "Про внесення змін до переліків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 р. № 224 і 225" (далі – Постанова № 54) внесено зміни до Переліку № 224, якою уточнено окремі вимоги до засобів індивідуального захисту.

Документ набув чинності 30.01.2021  у зв’язку з опублікуванням в газеті "Урядовий кур’єр" від 30.01.2021 № 20.

Так, підрозділ "Засоби індивідуального захисту"розділу "Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2"викладено у такій редакції, зокрема:

медична маска*, респіратор FFP2 або FFP3, маски, неоснащені змінними фільтрами (за кодом згідно з УКТ ЗЕД 6307 90 98 00)

При цьому, підрозділ "Засоби індивідуального захисту» доповнено кількома примітками. Так примітка "*" означає, що для звільнення від оподаткування податком на додану вартість товар, що відповідає позиції "медична маска", повинен мати документ про відповідність ДСТУ EN 14683:2014 "Маски хірургічні. Вимоги та методи випробування" та/або EN 14683:2005.

Щодо питань  1, 2

Згідно з приміткою 3 до Переліку № 224 для віднесення товарів, зазначених у розділі "Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", до товарів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування на ПДВ, повинно бути:

подано декларацію про відповідність та нанесено на товар або на його упаковку, а також на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом, знак відповідності технічним регламентам згідно з правилами та умовами його нанесення, визначеними у Технічному регламенті щодо медичних виробів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 року № 753 (Офіційний вісник України, 2013 р. № 82, ст. 3046), Технічному регламенті щодо медичних виробів для діагностики invitro, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 р. № 754 (Офіційний вісник України, 2013 р. № 82, ст. 3047), Технічному регламенті щодо активних медичних виробів, які імплантують, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 року № 755 (Офіційний вісник України, 2013 р. № 82, ст. 3048), Технічному регламенті засобів індивідуального захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 року № 761 (Офіційний вісник України, 2008 р. № 66, ст. 2216); або

подано повідомлення Міністерства охорони здоров’я про введення в обіг та/або експлуатацію медичних виробів (медичних виробів для діагностики invitro, активних медичних виробів, які імплантують), стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів, або повідомлення Державної служби з питань праці про введення в обіг засобів індивідуального захисту, стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів.

Оскільки Постановою № 54 внесено зміни до Переліку № 224, то для віднесення окремих товарів, зазначених у розділі "Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", до товарів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, повинні виконуватись вимоги,  встановлені у примітках до Переліку № 224.

Таким чином, від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ звільняються ті товари, назва яких відповідає назві товарів (медичних виробів, основних компонентів), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарських засобів, що включені до Переліку № 224 зі змінами, внесеними Постановою № 54, та за умови дотримання вимог, встановлених у примітках до Переліку № 224.

Питання щодо правомірності використання національних стандартів документів про відповідність (зокрема, EN 14683:2019+AC:2019 чи ДСТУ EN 14683:2014) не відноситься до компетенції податкових органів.

Національні стандарти України, гармонізовані з міжнародними та європейськими нормативними документами, прийняті наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 02.12.2014 № 1435.

Крім цього, наказом Міністерства охорони здоров'я України від 11.10.2017 № 1245 затверджено перелік національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності медичних виробів вимогам Технічного регламенту щодо медичних виробів.

У зв’язку з чим з питання використання національних стандартів документів про відповідність ДПС рекомендує звернутися до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та/або до Міністерства охорони здоров'я України.

Щодо питання 3

Операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України зазначених у зверненні медичних виробів (медичних масок), щовключені до Переліку № 224з урахування змін внесених Постановою
№ 54, за умови відповідності вимогам, встановленим примітками до Переліку № 224, звільняються від оподаткування ПДВ  незалежно від статусу постачальника/покупця при подальшій їх реалізації, та незалежно від кількості операцій з їх постачання від виробника або імпортера до кінцевого споживача.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУіндивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.