Головне управління ДПС у м. Києві на звернення Товариства щодо справляння земельного податку (далі − Податок), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, зі змінами (далі - Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що є власником нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку (далі – Будинок), балансоутримувачем якої є Фірма, та з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно сплачувало Податок за площу під власним приміщенням з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території.
Товариство не повідомило, чи сформовано земельну ділянку під Будинком як об’єкта цивільних прав. У разі наявності сформованої земельної ділянки кожний співвласник Будинку, у тому числі Товариство, може звернутися до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та до Державного реєстратора речових прав на нерухоме майно для оформлення прав на свою частину земельної ділянки.
Товариство, посилаючись на розмір ставки Податку, визначений п. 5.3 рішення Київської міської ради від 23.06.2011 № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві» зі змінами (далі – Рішення), запитує про наявність у нього обов’язку із справляння Податку за земельну ділянку щодо якої не оформлено відповідне право та про відсотковий розмір ставки для обчислення податкових зобов’язань з Податку.
Позиція контролюючих органів щодо виникнення податкових зобов’язань з плати за землю після належного оформлення прав власності або користування земельною ділянкою, викладена в узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 № 602.
Обов’язок платника плати за землю із справляння, включаючи декларування та внесення податкових зобов’язань з плати за землю, настає у власників земельних ділянок та/або землекористувачів з дня виникнення права власності або права користування земельними ділянками (п. 287.1 ст. 287 Кодексу), на підставі даних Державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 Кодексу) щодо об’єкту та бази оподаткування, а також категорії земельної ділянки за її цільовим призначенням.
Водночас використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства, зокрема в частині невиконання принципу платного використання таких земельних ділянок.
З метою забезпечення захисту прав власності на землю як об’єкту комунальної власності територіальної громади орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст.ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу України, може порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст.ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки територіальної громади без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки комунальної власності.
При цьому, Товариство як власник об’єкта нерухомого майна у Будинку, свої зобов’язання в частині дотримання принципу платного використання землі має реалізовувати в межах Цивільного кодексу України через Фірму, у якій з моменту здійснення державної реєстрації прав на земельну ділянку виникатимуть податкові зобов’язання з плати за землю.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків,якому надано податкову консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |