X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.04.2021 р. № 1334/ІПК/99-00-04-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо податкових обов’язків, що виникають у фізичної особи – засновника газети, і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у  зверненні повідомив, що у 2021 році ним отримано Свідоцтво про реєстрацію газети, яка зареєстрована на нього, як на громадянина України.

У зв’язку із зазначеним, платник податків просить надати консультацію щодо необхідності фізичній особі – засновнику газети перебувати на обліку в органі державної податкової служби, податкових обов’язків, що виникають у фізичної особи  – засновника газети, у тому числі у разі продажу газети та безкоштовного її розповсюдження, та чи необхідно фізичній особі – засновнику газети здійснити реєстрацію у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.

Діяльності друкованих засобів масової інформації (преси) в Україні регулюється Законом України від 16 листопада 1992 року № 2782-XII «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» (зі змінами) (далі – Закон № 2782).

Згідно зі ст. 8 Закону № 2782 право на заснування друкованого засобу масової інформації  належить:

громадянам України, громадянам інших держав та особам без громадянства, не обмеженим у цивільній правоздатності та цивільній дієздатності;

юридичним особам України та інших держав;

трудовим колективам підприємств, установ і організацій на підставі відповідного рішення загальних зборів (конференції).

Статтею 16 Закону № 2782 визначено, що засновник (співзасновники) зберігає право розпочати випуск друкованого засобу масової інформації протягом одного року з дня одержання свідоцтва про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації. В разі пропуску цього строку без поважних причин свідоцтво про державну реєстрацію втрачає чинність.

Відповідно до ст. 21 Закону № 2782 підготовку та випуск у світ друкованого засобу масової інформації за дорученням засновника (співзасновників) здійснює редакція або інша установа, що виконує її функції.

Редакція друкованого засобу масової інформації набуває статусу юридичної особи з дня державної реєстрації, яка здійснюється відповідно до чинного законодавства України.

Водночас зазначаємо, що у Вашому зверненні не надано інформацію про назву газети, редакцію, видавця та розповсюджувача. Лише повідомлено, що Ви як фізична особа є засновником газети.

Так, видавцем друкованого засобу масової інформації згідно зі ст. 28 Закону № 2782 може виступати суб'єкт підприємницької діяльності, який здійснює функції матеріально-технічного забезпечення видання друкованого засобу масової інформації, на підставі пред'явлення засновником (співзасновниками) свідоцтва про його державну реєстрацію і укладеного між ними договору.

Відповідно до ст. 30 Закону № 2782 розповсюджувачем друкованого засобу масової інформації є суб'єкт підприємницької діяльності, який продає, надсилає за передплатою чи іншим способом розповсюджує виданий тираж періодичного і такого, що продовжується, видання.

Враховуючи викладене, на обліку як платники податків мають перебувати редакція, видавництво та розповсюджувач друкованого засобу масової інформації.

Згідно з п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Кодексу діяльність особи, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами, є господарською діяльністю.

Продаж (реалізація) товарів – це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (п.п. 14.1.202
п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

За своєю правовою природою підприємництво – це  самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (ст. 42 Господарського кодексу України (далі - ГКУ).

Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб’єкти підприємництва – підприємцями (п. 2 ст. 3 ГКУ).

Державна реєстрація фізичної особи, яка має намір стати підприємцем, регулюється Законом України від 15 травня 2003 року № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон № 755).

Отже, у розумінні Кодексу систематична діяльність фізичної особи, яка провадить операції з продажу (реалізації) у т.ч. газети, підлягає державній реєстрації згідно з Законом № 755. При цьому доходи, отримані фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, оподатковуються відповідно до норм ст. 177 Кодексу. Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Кодексу.

З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів), які стосуються порушених питань. 

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.