Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу), розглянулазвернення щодо надання нової індивідуальної податкової консультації з урахуванням висновків, які викладені у рішенні Миколаївського окружного адміністративного суду (далі – рішення суду) з питання оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором доходу у вигляді дивідендів, які спрямовуються на збільшення статутного капіталу товариства та чи є завірений емітентом Протокол зборів засновників про здійснення реінвестиції та спрямування нарахованих дивідендів на збільшення статутного фонду без зміни часток участі всіх учасників у статутному фонді емітента та витяг зі Статуту, яким підтверджується зазначений факт, належним документальним підтвердженням понесених платником податків інвестиційних витрат в розумінні п.п. 170.2.2 п. 170.2 ст. 170 Кодексу, і в межах компетенції повідомляє.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу.
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаютьсяпасивні доходи (крім зазначених у п.п. 165.1.2 та 165.1.41 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Пасивні доходи для цілей розділу IV Кодексу – це доходи, отримані у вигляді, зокрема, дивідендів (п.п. 14.1.268 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Водночас ст. 165 Кодексу встановлено перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, дивіденди, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою - резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів(п.п. 165.1.18 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Відповідно до п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.
Отже, у разі дотримання вимог, зазначених у п. 165.1.18 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, дивіденди, що спрямовуються на збільшення статутного капіталу товариства, не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб. Водночас такі дивіденди оподатковуються військовим збором на загальних підставах.
Разом з тим рішення суду містить наступні твердження «згідно з п.п. 14.1.81 п. 14.1 ст. 14 ПК України інвестиції – господарські операції, які передбачають придбання основних засобів, нематеріальних активів, корпоративних прав та/або цінних паперів в обмін на кошти або майно. Інвестиції поділяються, зокрема на реінвестиції – це господарські операції, що передбачають здійснення капітальних або фінансових інвестицій за рахунок прибутку, отриманого від інвестиційних операцій.
Тобто, вищевказана норма ПК України прямо встановлює визначальною ознакою поняття «реінвестиції» саме придбання – набуття у власності одного активу в обмін на інший.
Активом, що набувається у власність платника податку (фізичної особи – учасника товариства) при здійсненні реінвестиції дивідендів в порядку п.п. 165.1.18 п. 165.1 ст. 165 ПК України,є корпоративні права такого товариства, а активом, що віддається учасником товариства взамін, є дивіденди, що нараховані такому учаснику».
Таким чином, у разі якщо фізичною особою – учасником товариства за рахунок нарахованих дивідендів, внесених до статутного капіталу юридичної особи, придбаваються корпоративні права, як це зазначено у викладених висновках суду, то положення п.п. 165.1.18 п. 165.1 ст. 165 Кодексу взагалі не можуть бути застосовані платником податків, оскільки з придбанням корпоративних прав відбувається зміна пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, що протирічить умовам застосування зазначеної норми Кодексу.
Звертаємо увагу, що положенняп.п. 165.1.18 п. 165.1 ст. 165 Кодексу застосовуються платником податків у разі виконання умов, визначених цим підпунктом, а саме, що нараховані та реінвестовані дивіденди до статутного капіталу юридичної особи не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний капітал емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів, а отже не передбачає придбання (отримання) корпоративних прав.
Водночас згідно з п.п. 165.1.44 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається сума майнового та немайнового внеску платника податку до статутного фонду юридичної особи - емітента корпоративних прав, в обмін на такі корпоративні права.
Таким чином, операція з внесення платником податку коштів або майна до статутного капіталу юридичної особи - резидента в обмін на емітовані ним корпоративні права є відмінною від операції реінвестування дивідендів, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою - резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів.
Тобто платники податків – фізичні особи – учасники юридичної особи під час здійснення підприємством реінвестування дивідендів, шляхом збільшення розміру статутного фонду юридичної особи без зміни часток вкладників пропорційно до їх внесків, являються лише учасниками цього процесу.
Зазначена операція підприємства зі збільшення статутного фонду жодним чином не збільшує фінансовий результат вкладників, а збільшує ринкову вартість їх раніше придбаного активу на день збільшення статутного капіталу.
Що стосується документального підтвердження витрат у разі продажу зазначених корпоративних прав.
Особливості оподаткування доходу у вигляді інвестиційного прибутку визначено п. 170.2 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.2.2 якого інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу з урахуванням норм підпунктів 170.2.4 – 170.2.6 цього пункту (крім операцій з деривативами).
Згідно з п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Крім того, відповідно до п. 176.1 ст. 176 Кодексу платники податку зобов’язаніотримувати та зберігати протягом строку давності, встановленого Кодексом, документи первинного обліку, в тому числі на підставі яких визначаються витрати при розрахунку інвестиційного прибутку.
Відповідно до ст. 1 розділу І Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) визначено, що первинний документ – це документ, який містить відомості про господарську операцію.
Обов'язкові реквізити, які повинні мати первинні документи передбачено ст. 9 Закону № 996).
Таким чином, підтвердження здійснення платником податку витрат фізичної особи - резидента на придбання корпоративних прав відбувається на підставі первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено
п. 176.1 ст. 176 Кодексу.
Разом з тим з питання віднесення до первинних документів завірений Протокол зборів засновників про здійснення реінвестицій та спрямування нарахованих дивідендів на збільшення статутного капіталу емітента та оригінал Статуту, яким підтверджується зазначений факт, при визначенні інвестиційного прибутку Ви можете звернутися до Міністерства фінансів України.
Додатково повідомляємо, що з урахуванням положень ст. 52 Кодексу ця консультація, надана на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від «…» у справі «…», має індивідуальний характер та може застосовуватися виключно«…».
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |