Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло звернення щодо реєстрації платником податку на додану вартість, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в межах своїх повноважень повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство після виключення з реєстру платників єдиного податку має намір зареєструватись платником податку на додану вартість.
Товариством подавались реєстраційнізаяви за формою N 1-ПДВ (далі - Заява), за результатом обробки яких Товариству пропонувалось надати нову Заяву.
В першій Заяві Товариством зазначена недостовірна причина реєстрації платником ПДВ, Товариством подано нову Заяву, але без зазначення в Заяві обов’язкових реквізитів, а саме загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців та дати досягнення загальної суми оподаткованих операцій, визначених пунктом 181.1 статті 181 розділу V Кодексу.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно підпунктом "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу VКодексу розташоване на митній території України.
Порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180-183 розділу VКодексу та регламентується Положенням про реєстрацію платників ПДВ, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 N 1130, зареєстрованим Міністерством юстиції України 17.11.2014 N 1456/26233 (далі- Положення № 1130).
Коло осіб, які для цілейоподаткуванняподатком на доданувартістьмають право абозобов'язані бути зареєстровані як платникиподатку на доданувартість, визначено у підпункті 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 та пункту 180.1 статті 180 Кодексу.
Статтями 181 та 182 Кодексувизначеноумови для реєстрації особи як платника ПДВ, відповідно до якихреєстрація особи як платника ПДВ можездійснюватися як в обов'язковому порядку, так і за добровільнимрішенням особи.
Відповідно до пункту 181.1 статті 181 Кодексупідобов'язковуреєстрацію як платника ПДВ підпадає особа, у якоїзагальна сума відздійсненняоперацій з постачаннятоварів/послуг, щопідлягаютьоподаткуваннюзгідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використаннямлокальноїабоглобальноїкомп'ютерноїмережі, нарахована (сплачена) такійособіпротягомостанніх 12 календарнихмісяців, сукупноперевищує 1 млнгрн (без урахування ПДВ).
До загальногообсягуоперацій з постачаннятоварів/послуг для цілейреєстрації особи як платника ПДВ належать операції, щопідлягаютьоподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовоюставкою ПДВ та звільнені (умовнозвільнені) відоподаткування ПДВ. При цьомуобсягоперацій, що не є об'єктомоподаткування ПДВ, при обрахункузагальногообсягуоперацій з постачаннятоварів/послуг не включається.
Згідно з пунктами 183.1 та 183.2 статті 183 розділу V Кодексу для здійсненнятакоїреєстрації особа не пізніше 10 числа календарного місяця, щонастає за місяцем, в якомувпершедосягнутозазначеноговищеобсягуоподатковуванихоперацій з постачаннятоварів/послуг, повинна подати до контролюючого органу за своїммісцезнаходженням (місцемпроживання) реєстраційнузаяву.
Обов'язокщодонарахування та сплатиподатковихзобов'язань з податку на додану вартість у такої особи виникає з дня, наступного за граничним днем, якийвстановлений для подання Заяви, тобто 11 числа календарного місяця, щонастає за місяцем, в якомувпершедосягнутообсягуоподатковуванихоперацій з постачаннятоварів/послугпонад 1 млн.гривень.
У разіякщоостанній день строку подання Заяви припадає на вихідний, святковийабонеробочий день, останнім днем строку вважаєтьсянаступний за вихідним, святковимабонеробочимробочий день (пункт 183.6 статті 183 Кодексу).
Відповідно до пункту 183.4 статті 183 Кодексу у разі переходу осібізспрощеноїсистемиоподаткування, що не передбачаєсплатиподатку, на сплатуіншихподатків і зборів, встановленихКодексу, у випадках, визначених главою 1 розділу XIV Кодексу, за умови, щотакі особи відповідаютьвимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 Кодексу, Заяваподається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якомуздійсненоперехід на сплатуіншихподатків і зборів, встановленихКодексу.
Якщотакі особи відповідаютьвимогам, визначеним пунктом 182.1 статті 182 Кодексу, Заяваподається у строк, визначений пунктом 183.3 статті 183 Кодексу, а саме не пізнішеніж за 10календарнихднів до початку податковогоперіоду, з якоготакі особи вважатимутьсяплатникамиподатку та матимуть право на податковий кредит і випискуподатковихнакладних.
Відповідно до пункту 3.9 розділу ІІІ Положення № 1130, якщо в Заяві не зазначеніобов'язковіреквізити, наданінедостовірніабонеповнідані, відомості про заявника не включені до Єдиного державного реєстру, то протягом3 робочихднівід дня отриманняЗаявиконтролюючий орган звертається до особи з пропозицієюнадатиновуЗаяву (іззазначеннямпідставнеприйняттяпопередньої).
Згідно з пунктом 3.10 розділу ІІІ Положення № 1130,контролюючий орган відмовляє в реєстрації особи як платника ПДВ, якщо за результатами розглядуЗаяви та/абоподанихдокументіввстановлено, що особа не відповідаєвимогам, визначенимстаттею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 розділу V Кодексу (пункт 1.5 розділу I, пункти 3.3, 3.4, підпункт 1 пункту 3.5 розділу III цьогоПоложення), абоякщоіснуютьобставини, які є підставою для анулюванняреєстраціїзгіднозістаттею 184 розділу V Кодексу (пункт 5.1 розділу V цьогоПоложення), а такожякщо при поданніЗаявичивизначеннібажаного (запланованого) дня реєстрації не дотримано порядок та строки (терміни), встановлені пунктами 183.1, 183.3 - 183.7 статті 183 розділу V Кодексу.
Так, за результатами розгляду Заяви Товариства від 04.02.2021 встановлено, що Товариствомзазначена недостовірна причина реєстрації платником ПДВ, чим порушено пункт 3.9 розділу ІІІ Положення № 1130, про що повідомлено Товариство та запропоновано подати нову Заяву.
За результатами розгляду Заяви Товариства від 08.02.2021 встановлено, що Товариством не зазначено обов’язкові реквізити, а саме загальну суму від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців та дату досягнення загальної суми оподаткованих операцій, визначених пунктом 181.1 статті 181 розділу V Кодексу, чим порушено пункт 3.9 розділу ІІІ Положення№ 1130, про що повідомлено Товариство та запропоновано подати нову Заяву.
Таким чином, якщо в особи, що переходить ізспрощеноїсистемиоподаткування на загальну систему оподаткування, на дату такого переходу загальна сума відздійсненняопераційізпостачаннятоварів/послуг, щопідлягаютьоподаткуванню ПДВ, протягомостанніх 12 календарнихмісяцівсукупноперевищувала 1 млн грн (у тому числівключаючиперіодперебування на спрощенійсистеміоподаткування), така особа повинна не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якомуздійсненоперехід на загальну систему оподаткування, подати до контролюючого органу Заяву,заповнену відповідно до вимог чинного законодавства та відповіднозареєструватись як платник ПДВ.
При цьому будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ у випадках та в порядку, передбачених статтею 183 Кодексу, не подала до контролюючого органу Заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника ПДВ без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування податку (пункт183.10 статті183 Кодексу).
Слід зазначити, що статтею 36 Кодексу встановлено, що платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати відповідність проведення ними операцій.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |