X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.03.2021 р. № 946/ІПК/99-00-07-05-01-06

Державна податкова служба України розглянула звернення ФОП
Проскури Г.М. б\д та б\н (вх. ДПС № 3067/ІПК/6 від 20.10.2020) про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО), і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Згідно із зверненням ФОППроскура Г.М.є платником єдиного податку  третьої групи (далі – Підприємець) проводить розрахунок виключно у безготівковій формі з перерахуванням коштів на розрахунковий рахунок через установи банку та надає «послуги у сфері будівництва»згідно кодів видів економічної діяльності (41.20; 43.21; 43.22; 43.39; 43.99 та 33.20 ), у контексті запиту.

Враховуючи зазначене чи має право Підприємець з 01.01.2021 не використовувати РРО або ПРРО у своїй діяльності,та згідно яких нормативно-правових актів повинен використовувати РРО чи ПРРО (питання 1 та 2)?

Правовідносини у цій сфері регулюються Податковим кодексом України      (далі – Кодекс), Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265).

Законом № 265 визначено правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Його дія поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Статтею 3 Закону № 265 передбачено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Пунктом 61 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу передбачено, що з 1 січня 2021 року до 1 січня 2022 року РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізичними особами - підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує обсягу доходу 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:

реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;

реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

У разі перевищення платником єдиного податку другої - четвертої груп (фізичною особою - підприємцем) в календарному році обсягу доходу, що  перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на
1 січня податкового (звітного) року, застосування РРО та/або ПРРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування РРО та/або ПРРО починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання, як платника єдиного податку.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 25 грудня 2015 року № 922-VIII «Про публічні закупівлі» визначено, що послуги – це будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, найм (оренда), а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт;роботи – це  розроблення проектної документації на об’єкти будівництва, науково-проектної документації на реставрацію пам’яток архітектури та містобудування, будівництво нових, розширення, реконструкція, капітальний ремонт та реставрація існуючих об’єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення, роботи з нормування в будівництві, геологорозвідувальні роботи, технічне переоснащення діючих підприємств та супровідні роботам послуги, у тому числі геодезичні роботи, буріння, сейсмічні дослідження, аеро- і супутникова фотозйомка та інші послуги, що включаються до кошторисної вартості робіт, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт.

Таким чином, згідно запиту,Ви здійснюєте роботи у сфері будівництва.

Враховуючи зазначене, у разі проведення розрахункових операцій у розумінні Закону № 265, при проведенні робіт у сфері будівництва відповідно до вимог Кодексу Ви маєте застосовувати РРО на загальних підставах, у разі проведення таких розрахунків за готівку, у тому числі із застосуванням електронних платіжних засобів при перевищенні граничного обсягу доходу визначених  п. 61 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.

Водночас, при здійсненні розрахунків виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів замовниками із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку, а також у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку), РРО може не застосовуватись.

З якої дати у 2021 році фізична особа-підприємець платник єдиного податку другої - четвертої груп має застосовувати РРО або ПРРО (питання 3)?

Відповідно до вимог п. 61 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу у разі перевищення платником єдиного податку другої - четвертої груп (фізичною особою - підприємцем) в календарному році обсягу доходу, що  перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на
1 січня податкового (звітного) року, застосування РРО та/або ПРРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим.

Звертаємо увагу на те, що застосування РРО та/або ПРРО починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання, як платника єдиного податку.

Який має бути граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), для фізичної особи-підприємця платника єдиного податку другої - четвертої груп, щоб здійснювати діяльність без застосування РРО (питання 4)?

Пунктом 61 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу передбачена гранична норма, а саме  220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року при досягненні якої в календарному році, платником єдиного податку другої - четвертої груп (фізичною особою - підприємцем) при проведенні розрахунків у готівковій формі, у розумінні Закону № 265, має застосовувати РРО або ПРРО на загальних підставах.

Враховуючи наведений Вами приклад, при здійсненні розрахункових операцій за виконанні роботи за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів та проведення  розрахунків виключно у безготівковій формі з перерахуванням коштів на розрахунковий рахунок через установи банкуРРО не застосовується.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.