X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.04.2021 р. № 1645/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей визначення податкових зобов’язань та формування податкового кредиту з ПДВ операцій, які оподатковуються за ставкою ПДВ у розмірі 7відсотків відповідно до четвертого абзацу підпункту «в» пункту 193.1 cтатті 193 розділу V Податкового кодексу України (далі–ПКУ)та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Кодексу, повідомляє

Як вбачається із звернення, Театр (заклад культури) здійснює операції, що оподатковуються як за ставкою 7 відсотків, так і за ставкою 20 відсотків.

При цьому починаючи з 01.01.2021 в операціях, які оподатковуються за ставкою ПДВ у розмірі 7 відсотків, театр використовує товари/послуги придбані за ставкою ПДВ у розмірі 20 відсотків.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ та не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Суспільні відносини в галузі театральної справи, що виникають у зв'язку зі створенням, публічним виконанням та публічним показом театральних постановок, регулюються Законом України від 31 травня 2005 року № 2605-IV «Про театри і театральну справу» (далі – Закон № 2605).

Театр – це заклад культури (підприємство, установа чи організація) або колектив, діяльність якого спрямована на створення, публічне виконання та публічний показ творів театрального мистецтва (стаття 1 Закону № 2605).  

Правові засади діяльності у сфері культури, суспільні відносини, пов'язані із створенням, використанням, розповсюдженням, збереженням культурної спадщини та культурних цінностей визначено Законом України від 14 грудня 2010 року № 2778-VI «Про культуру» (далі – Закон № 2778).

Діяльність у сфері культури (культурна діяльність) – це творча, господарська, наукова, бібліотечна, інформаційна, музейна, освітня, культурно-дозвіллєва та розважальна діяльність, спрямована на створення, тиражування, розповсюдження, демонстрування, популяризацію, збереження і використання культурних благ та культурних цінностей для задоволення культурних потреб громадян (підпункт 4 пункту 1 статті 1 Закону № 2778).

Заклад культури – це юридична особа, основною діяльністю якої є діяльність у сфері культури, або структурний підрозділ юридичної особи, функції якого полягають у провадженні діяльності у сфері культури (підпункт 5 пункту 1 статті 1 Закону № 2778).

Культурно-мистецький проєкт – це форма культурної діяльності з визначеними метою і строком реалізації (досягнення мети), а також цільовим фінансуванням згідно з кошторисом (бюджетом) (підпункт 11 пункту 1 статті 1 Закону № 2778).

Методичні рекомендації щодо порядку проведення культурно-мистецьких заходів, творчих програм та проєктів у сфері культури затверджено наказом Міністерства культури і туризму України від 10.04.2009 № 230/0/16-09 (далі – Методичні рекомендації).

Захід (програма, проєкт) – це визначений в установленому законодавством порядку актами Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Президента, рішеннями центральних, місцевих органів виконавчої влади або іншими юридичними особами - засновниками комплекс заходів (сукупність дій, засобів), спрямованих на виконання певних завдань і вирішення питань, пов'язаних з реалізацією державної політики стосовно розвитку культури і мистецтва як в Україні, так і за її межами (пункт 2.1 розділу ІІ Методичних рекомендацій).

Засновник заходу – фізична та/або юридична особа, що має виключне право на використання об'єкта авторського права і таке право підтверджено відповідним документом (пункт 2.13 розділу ІІ Методичних рекомендацій).

Організація - виконавець заходу - підприємство, установа, заклад, організація, що займається підготовкою та проведенням відповідного заходу (пункт 2.14 розділу ІІ Методичних рекомендацій).

Учасники - особи, які беруть безпосередню участь у заході і видатки на утримання (або часткове утримання) яких фінансуються за рахунок кошторису на проведення заходу (пункт 2.15 розділу ІІ Методичних рекомендацій).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Відповідно до підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ ставка ПДВ у розмірі 7 відсотків застосовується, зокрема до операцій з постачання послуг із показу (проведення) театральних, оперних, балетних, музичних, концертних, хореографічних, лялькових, циркових, звукових, світлових та інших вистав, постановок, виступів професійних мистецьких колективів, артистичних груп, акторів та артистів (виконавців), кінематографічних прем'єр, культурно-мистецьких заходів.

Згідно з підпунктом «б» пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, зокрема, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до статті 197 розділу V, підрозділу 2 розділу XX ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ).

Пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ визначено, що у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Отже, податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 і пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ нараховуються у випадку, якщо придбані товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися повністю або частково в неоподатковуваних ПДВ операціях (у тому числі в операціях, що звільняються від оподаткування ПДВ).

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

За умови дотримання вимог, зокрема визначених Законами №№ 2605 і 2778, а також Методичними рекомендаціями, операція Театру з постачання послуг із показу (проведення) культурно-мистецьких заходів оподатковується ПДВ за ставкою податку у розмірі 7 відсотків, незалежно від того, чи власником майнових прав (авторських прав) на такі культурно-мистецькі заходи є Театр, чи інша юридична або фізична особа.

Щодо питання 2

Якщо товари/послуги, необоротні активи, були придбані Театром з ПДВ за ставкою у розмірі 20 відсотків, призначені або починають використовуватися в операціях, що підлягають оподаткуванню за ставкою ПДВ у розмірі 7 відсотків, то обов'язку щодо нарахування сум податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 або пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ у Театру не виникає.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.