Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі ‒ ПКУ) розглянула звернення щодо здійснення діяльності з продажу уживаних автомобілів фізичною особою – підприємцем на загальній системі оподаткування і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні.
Згідно із ст. 42 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом (ст. 43 ГКУ).
При цьому підприємництво здійснюється на основі, зокрема, вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності.
Для здійснення діяльності з продажу уживаних автомобілів суб’єкт підприємницької діяльності обирає вид економічної діяльності що відповідає класу 45.11 розділу 45 ДК 009:2010 Класифікації економічних видів діяльності, затвердженої наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів».
Згідно з Поясненням до Класифікації видів економічної діяльності, затвердженим наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 № 396 клас 45.11 включаєоптову та роздрібну торгівлю новими й уживаними автотранспортними засобами.
Водночас зауважуємо, що нормами ПКУ та іншими нормативно –правовими актами не передбачено ліцензування торгівлі уживаними автомобілями.
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, встановлено ст. 177 ПКУ.
Відповідно до п. 177.1 ПКУдоходи фізичних осіб – підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою 18 відс., визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ.
Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця (п. 177.2 ст. 177 ПКУ).
Також зазначені доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XXПКУ).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XXПКУ (пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XXПКУ).
Пунктом 177.4 ст. 177 ПКУ визначено перелік витрат фізичної особи –підприємця на загальній системі оподаткування.
Згідно з п. 177.10 ст. 177 фізичні особи– підприємці зобов'язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат, та порядок ведення такого обліку визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Облік доходів і витрат фізичні особи фізичні особи –підприємці на загальній системі оподаткування ведуть у Книзі обліку доходів і витрат (далі – Книга), форма та порядок ведення якої затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України 16.09.2013 № 481 (далі – Порядок № 481).
Записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід (п. 5 Порядку № 481).
Враховуючи зазначене, положення ст. 177 ПКУ не містять обмеження щодо здійснення фізичною особою – підприємцем господарської діяльності з продажу уживаних автомобілів, а також особливостей оподаткування доходів, отриманих платником податків від провадження зазначеної діяльності.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |