X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.04.2021 р. № 1390/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс),розглянула звернення щодо  застосування окремих норм чинного законодавства та повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні згідно з нормами, які діяли у 2020 році.

У зверненні зазначено, що фізична особа (не суб’єкт підприємницької діяльності)  у 2018 році на підставі цивільно-правового договору передала в оренду юридичній особі нежитлове приміщення, що належить фізичній особі на праві власності. Юридична особа (орендар) як податковий агент при нарахуванні фізичній особі орендної плати щомісячно здійснює утримання (нарахування) та сплату (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

У жовтні 2020 році фізична особа зареєструвалась підприємцем із застосуванням  загальної системи оподаткування та обрала  основним видом своєї господарської діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності ДК 009:2010 КВЕД 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна».  

Фізична особа просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо визначення доходу, витрат, об’єкта оподаткування, ведення книги обліку доходів і витрат, подання декларації фізичною особою – підприємцем на загальній системі оподаткування при здійсненні операції з надання власного нерухомого майна в оренду у ситуації, коли діє цивільно-правовий договір оренди між фізичною особою (не суб’єктом підприємницької діяльності) та юридичною особою.

Правові основи укладання договорів та відносин, що виникають у ході здійснення орендних операцій, регулюються Господарським кодексом України,

Цивільним кодексом України, законами щодо оренди, іншими законодавчими та нормативними документами.

Відповідно до п. 1 ст. 626 ЦКУ договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Щодо порядку оподаткування доходу фізичної особи (не суб’єкта підприємницької діяльності),отриманого від надання власного нерухомого майна в оренду юридичній особі.

У разі якщо відповідно до  договору оренди орендодавцем майна виступає фізична особа (не суб’єкт підприємницької діяльності), а орендатором є юридична особа, яка сплачує фізичній особі оренду плату, то порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою від надання нерухомості в оренду, визначається за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податку фізичних осіб

Згідно з підпунктом 164.2.5 пункту 164.2 статті 164 розділу ІV  Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку (фізичної особи) включаються, зокрема, дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому п. 170.1 ст. 170 Кодексу.

Податковим агентом платника податку – орендодавця під час нарахування доходу від надання в оренду об'єктів нерухомості, інших, ніж зазначені в п.п. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170 Кодексу (включаючи земельну ділянку, що знаходиться під такою нерухомістю, чи присадибну ділянку), є орендар (п.п. 170.1.2 ст. 170 Кодексу).

Відповідно до п.п. 170.1.4 п. 170.1 ст. 170 Кодексу доходи, зазначені, зокрема у п.п. 170.1.2 п. 170.1 ст. 170 Кодексу, оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування (виплати) за ставкою 18 відс., визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу.

Також, доходи, визначені ст. 163 Кодексу, є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

При цьому особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, визначення якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу фізичних осіб, військовий збір з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок (п.п. «а» п. 176.2 ст. 176 Кодексу).

Згідно з п.п. «б» п. 179.4 ст. 179 Кодексу платники податку звільняються від обов’язку подання податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) у випадках  визначених розділом IV Кодексу.

Відповідно до п. 179.2 ст. 179 Кодексу обов’язок платника податку щодо подання Декларації вважається виконаним і Декларація не подається, якщо такий платник податку отримував, зокрема, доходи  виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом IV Кодексу.

Отже, при здійсненні фізичною особою  (не суб’єктом підприємницької діяльності) операції з надання власного нерухомого майна в оренду юридичній особі, юридична особа як податковий агент при виплаті фізичній особі доходу включає  дохід до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такої фізичної особи та здійснює нарахування, утримання та сплату до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

При цьому, з урахуванням норм п. 179.2 ст. 179 Кодексу фізична особа (не суб’єкт підприємницької діяльності) не повинна  подавати до контролюючого органу  податкову Декларацію.

Щодо визначення доходу та витрат фізичної особи – підприємця на загальній системі оподаткування при здійсненні операції з надання власного нерухомого майна в оренду  у ситуації, коли діє цивільно-правовий договір оренди між фізичною особою (не суб’єктом підприємницької діяльності) і юридичною особою, та щодо відображення отриманої орендної плати у книзі обліку доходів та витрат.

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, визначено ст. 177 Кодексу.

Згідно з п. 177.2 ст. 177 Кодексу об'єктом оподаткування фізичної особи – підприємця на загальній системі оподаткування є чистий оподатковуваний  дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю фізичної особи – підприємця.

Перелік  витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, визначено п. 177.4 ст. 177 Кодексу.

Відповідно до п. 177.10 ст. 177 Кодексу фізичні особи –підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару

Форма Книги обліку доходів і витрат та порядок її ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Форму Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи – підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи – підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 № 481 (далі – Порядок).

Відповідно до пункту 5 Порядку записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід.

Пунктом 6 Порядку визначено, що у графі 2 Книги «Сума доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності або незалежної професійної діяльності» відображається сума доходу, отриманого від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

У графі 6 Книги «Сума витрат, пов'язаних з придбанням товарів (робіт, послуг)» відображається сума витрат, які документально підтверджені та безпосередньо пов'язані з отриманням доходу за підсумками дня.

Отже, об'єкт оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців на загальній системі оподаткування визначається як різниця між загальним оподатковуваним доходом і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця.

Дохід, отриманий фізичною особою (не суб’єктом підприємницької діяльності) від надання власного майна в оренду, не вважається доходом фізичної особи – підприємця від здійснення його підприємницької діяльності та не відображається у Книзі. Такий підприємець не має права на будь-які  витрати, пов’язані з виконанням зазначеного договору оренди.

Щодо порядку відображення в податковій декларації фізичної особи – підприємця на загальній системі оподаткування доходу, отриманого фізичною особою (не суб’єктом підприємницької діяльності) від надання власного нерухомого майна в оренду юридичній особі.

Якщо фізична особа зареєстрована суб’єктом підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування, то відповідно до п.п. 177.5ст. 177 Кодексу така фізична особа – підприємець   подає до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб.

Фізичні особи – підприємці, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку, або переходять на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, або перейшли із спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, подають податкову декларацію за результатами звітного року, в якому розпочата така діяльність або відбувся перехід на (перехід із) спрощену систему оподаткування, обліку та звітності (п.п. 177.5.2 п. 177.5 ст. 177 Кодексу).

Відповідно до п. 177.6 ст. 177 Кодексу  у разі якщо фізична особа – підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податку – фізичних осіб.

Фізичні особи – підприємці подають річну податкову декларацію у строк, визначений п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 Кодексу (протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року).

Відповідно до п. 177.11 ст. 177 Кодексу фізичні особи – підприємці у податковій декларації поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначати інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.

Форма податкової декларації та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція)  затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» (далі – Наказ № 859).

Порядок відображення в декларації сум доходів отриманих від надання майна в оренду визначений у п.п. 5 п. 2 розділу ІІІ Інструкції, зокрема, у графі 3 рядка 10,4 вказується загальна річна  сума доходу, отриманого від надання рухомого майна в оренду; у графі 4 рядка 10.4 вказується сума податку на доходи фізичних осіб, утриманого (сплаченого) податковим агентом з доходів, отриманих від надання нерухомого майна в оренду; у графі 5 рядка 10.4 вказується сума військового збору, утриманого (сплаченого) податковим агентом з доходів, отриманих  від надання нерухомого майна в оренду.

Також відповідно до п.п. 1 п. 8 розділу IІІ Інструкції у відомостях про власне майно та/або майно, яке надається в оренду (суборенду, емфітевзис)  зазначаються відомості про нерухоме (рухоме) майно, що перебуває у власності платника податку станом на кінець звітного (податкового) року як на території України, так і за її межами, відповідно до категорії об’єкта нерухомого майна.

Таким чином, фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування повинна подавати за результатами календарного року податкову декларацію, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, в тому числі відомості про власне нерухоме майно та майно яке надається в оренду.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.