Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо порядку повернення коштів з рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – СЕА ПДВ) на поточний рахунок платника та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що користуючись системою дистанційного банківського обслуговування Приват Банку «Приват 24 для бізнесу» (інтернет – банкінг) помилково здійснив платежі, відкриті товариством для сплати податку на додану вартість. Виникла ситуація, що платник не розрахувався з товариством за отриманий товар.
Таким чином платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання повернення платнику податків помилково сплачених коштів на рахунок, відкритий іншою юридичною особою.
Основні принципи функціонування СЕА ПДВ встановлено ст. 2001 Кодексу.
Механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням електронних рахунків визначено порядком електронного адміністрування ПДВ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569(далі – Порядок № 569).
Відповідно до п. 4 Порядку № 569 рахунок у СЕА ПДВ – це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який перераховуються кошти відповідно до п. 200¹.4 ст. 200¹Кодексу.
На рахунок у СЕА ПДВплатника зараховуються кошти, зокрема з поточного рахунку такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до п. 200¹.3 ст. 200¹Кодексу; з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку (п.п а, б п. 200¹.4 ст. 200¹Кодексу).
Згідно з п. 2001.7ст. 2001 Кодексу кошти, зараховані на рахунок платника у СЕА ПДВ, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених п. 2001.5 ст. 2001 Кодексу, та на погашення податкового боргу з ПДВ.
Пунктом 2001.5 ст. 2001 Кодексу визначено, що з рахунку у СЕА ПДВ платника перераховуютьсякошти до державногобюджетув сумі податкових зобов’язаньз ПДВ, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається доконтролюючогооргану ускладіподатковоїзвітності з ПДВ, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов’язаньта суми податкового боргу з ПДВ. Прицьому перерахування коштів на поточнийрахунок платникаможе здійснюватися у разі відсутності перевищеннясумиподатку,зазначеної у складених у звітному періоді податкових накладних та зареєстрованих у ЄРПН, над сумою податкових зобов’язань з ПДВ за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з ПДВ у цьому звітному періоді.
Згідно з п. 21 Порядку № 569 якщо на дату подання податкової декларації з ПДВ сума коштів на рахунку у СЕА ПДВ платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати контролюючому органу у складі податкової декларації заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок платника податку, реквізити якого зазначаються в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов’язань з податку, або до бюджету в рахунок сплати податкового боргу з податку, що виник починаючи з 1 липня 2015 року.
Сума податку, визначена згідно з п. 9 Порядку № 569, зменшується на суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню до бюджету в рахунок погашення податкового боргу з податку, що виник починаючи з 1 липня 2015 року, або на поточний рахунок платника на дату її подання, шляхом зменшення загальної суми поповнення електронного рахунка (S ПопРах). Перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися, якщо таке зменшення загальної суми поповнення електронного рахунка (S ПопРах) не призведе до формування від’ємного значення суми податку, визначеної відповідно до п. 9 Порядку № 569 (S Накл).
Заява подається платником у складі податкової звітності з ПДВ за формою додатка 4 «Заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника» (далі – Заява), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21.
Враховуючи викладене, повернення коштів, зарахованих на рахунок у СЕА ПДВ платника, здійснюється виключно такому платнику на його розрахунковий рахунок на підставі поданої ним Заяви, з урахуванням вимог, встановлених п. 2001.5 ст. 2001 Кодексу та пп 9, 21 Порядку № 569.
Додатково повідомляємо, що Господарський кодекс України визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Також відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, Цивільним Кодексом України, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |