Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодо оподаткування окремих видів доходів і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахування обставин, які викладені у листі.
Платник податків у зверненні повідомив, що згідно рішення суду Департамент …..має виплатити фізичній особі – підприємцю наступні суми:
суму основного боргу за виконані роботи;
штрафні санкції за користування чужими коштами;
3 відс. річних;
суму втрат внаслідок інфляції;
витрати по сплаті судового збору;
витрати на професійну правничу допомогу.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: яким чином та в якому періоді необхідно оподатковувати зазначені виплати;
чи є департамент податковим агентом по відношенню до фізичної особи – підприємця;
за якою ознакою доходу відображаються зазначені виплати у податковому розрахунку.
Статтею 129 1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов’язковим до виконання.
Водночас ст. 67 Конституції Українивстановлено, що кожен зобов’язанийсплачуватиподатки і зборив порядку і розмірах, встановлених законом.
Правові засади застосуванняспрощеноїсистемиоподаткування, обліку та звітності, а такожсправлянняєдиногоподаткувстановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Відповідно до ст. 292 ПКУ доходом для фізичної особи - підприємця–платника єдиного податку є дохід, отриманийпротягомподаткового (звітного) періоду в грошовійформі (готівковій та/абобезготівковій); матеріальнійабонематеріальнійформі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.При цьому до доходу не включаютьсяотримані такою фізичною особою пасивні доходи у виглядіпроцентів, дивідендів, роялті, страховівиплати і відшкодування, доходи у виглядібюджетнихгрантів, а також доходи, отриманівід продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на правівласностіфізичнійособі та використовується в їїгосподарськійдіяльності.
Враховуючи вищезазначене, сума основного боргу за виконані роботи, яка виплачується за рішенням суду фізичній особі –підприємцю– платнику єдиного податку включається до складу доходу, отриманої від підприємницької діяльності.
Разом з тим, дохід у вигляді відшкодування судових витрат (судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи) не пов’язаний з результатом від здійснення господарської діяльності фізичної особи – підприємця, то такий дохід, незалежно від обраної фізичною особою – підприємцем системи оподаткування оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IVПКУ, згідно з п. 162.1 ст. 162 якого платником податку, зокрема, є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Підпунктом 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУпередбачено, щооб'єктомоподаткування резидента є загальниймісячний (річний) оподатковуванийдохід.
Перелікдоходів, які не включаються до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платникаподатку, визначено ст. 165 ПКУ.
Разом з цим до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платникаподатківвключаєтьсядохід,зокрема:
дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), крім випадків визначених цим підпунктом (п.п. 164.2.14 п. 164.2 ст. 164 ПКУ);
дохід, отриманий таким платником як додаткове благо у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно із розділом IV Кодексу (п.п. «г» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ);
Згідно з п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку на доходи фізичнихосіб становить 18 відсотків.
Крім того, зазначені доходи доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (п.п. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичнихосіб та військовогозборудо бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.
Так, відповідно доп.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ податковий агент, що
нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок і військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 ПКУ, і ставку військового збору, встановлену п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.
Особи, яківідповідно до ПКУмають статус податковихагентівзобов'язаніподавати у строки, встановленіПКУ для податкового кварталу, податковийрозрахуноксум доходу, нарахованого (сплаченого) на користьплатниківподатків–фізичнихосіб, і сумутриманого з них податку, а такожсумнарахованогоєдиноговнеску (з розбивкою по місяцяхзвітного кварталу), до контролюючого органу за основниммісцемобліку.Такийрозрахунокподаєтьсялише у разінарахуваннясумзазначенихдоходівплатникуподатку– фізичнійособіподатковим агентом, платникомєдиноговнескупротягомзвітногоперіоду. Запровадженняінших форм звітностііззазначенихпитань не допускається(п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 ПКУ).
Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773) затверджено Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок).
Враховуючи викладене, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді додаткового блага та дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені) відповідно до п.п. 164.2.14 п. 164.2 ст. 164 ПКУ, крім випадків, визначених цим підпунктом.
При цьому згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку, доходи у вигляді додаткового блага відображаються податковим агентом під ознакою доходу«126», адохід у вигляді неустойки (штрафів, пені) зазначається під ознакою «120».
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |