X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.04.2021 р. № 1622/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу),розглянула звернення щодо окремих питань здійснення підприємницької діяльності і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомив, що перебуває на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного податку другої групи.

У своїй господарській діяльності здійснює надання послуг виключно населенню шляхом надання інформаційно-консультативних послуг, навчає комп’ютерній грамоті та комп’ютерному програмуванню та консультування з питань комерційної діяльності й керування.

Надання послуг здійснюється також дистанційно через мережу Інтернет. Оплата послуг здійснюється на поточний рахунок із застосуванням платіжних карт.

Таким чином платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

чи потрібно ідентифікувати фізичних осіб та вести їх облік, яким надаються послуги та які сплачують кошти на розрахунковий рахунок;

чи необхідно зберігати в паперовому вигляді перелік та деталізацію (предмет послуги, тривалість) одноразових консультаційних послуг в сфері інформатизації;

чи повинен клієнт при оплаті послуг з карти на карту вказувати призначення платежу.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.

До платників єдиного податку, які відносяться до другої групи, згідно з п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу належать фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Згідно з п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платникаєдиногоподатку є дохід, отриманийпротягомподаткового (звітного) періоду в грошовійформі (готівковій та/абобезготівковій); матеріальнійабонематеріальнійформі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаютьсяотримані такою фізичною особою пасивні доходи у виглядіпроцентів, дивідендів, роялті, страховівиплати і відшкодування, доходи у виглядібюджетнихгрантів, а також доходи, отриманівід продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на правівласностіфізичнійособі та використовується в їїгосподарськійдіяльності.

При цьомудохідвизначається на підставіданихобліку, якийведетьсявідповідно до ст. 296 Кодексу (п. 292.13 ст. 292 Кодексу).

Законом Українивід 14 липня 2020 року № 786-IX «Про внесеннязмін до Податкового кодексу Українищодофункціонуванняелектронногокабінету та спрощенняроботифізичнихосіб – підприємців» (далі - Закон № 786) зокрема, внесенізмін до п. 296.1 ст. 296 Кодексу.

Так, з 01 січня 2021 року згідно з п. 296.1 ст. 296 Кодексу фізичні особи - підприємці - платникиєдиногоподаткупершої і другоїгруп та платникиєдиногоподаткутретьоїгрупи, які не є платникамиподатку на доданувартість, ведутьоблік у довільнійформі шляхом помісячноговідображенняотриманихдоходів.

Облікдоходів та витратможевестися в паперовому та/абоелектронномувигляді.

Наказом МіністерствафінансівУкраїнивід 26.11.2020 № 728 «Про визнання таким, щовтративчинність, наказу МіністерствафінансівУкраїнивід 19 червня 2015 року № 579» з 01 січня 2021 року втрачаютьчинністьформи Книги облікудоходів, Книги облікудоходів і витрат та порядки їхведення, затверджені наказом МіністерствафінансівУкраїнивід 19.06.2015 № 579, та скасованореєстрацію книг у податкових органах.

Водночасзміни, запроваджені Законом № 786 щодоформиоблікудоходів і витрат, не скасовуютьобов'язкудотримуватисяплатникамиєдиногоподаткупершої - третьоїгрупвимогщодоведенняоблікудоходів, витрат та іншихпоказників, пов'язаних з визначеннямоб'єктівоподаткування та/абоподатковихзобов'язань, на підставіпервиннихдокументів та їхналежнезберігання у відповідності до ст. 44 ПКУ.

Враховуючивищезазначене, фізичні особи - підприємці - платникиєдиногоподаткупершої–третьоїгруп на підставіпервиннихдокументівведутьоблікдоходів (не платники ПДВ) в довільнійформі в паперовомувиглядічи в електронномувигляді шляхом помісячноговідображеннядоходів та витрат.

При цьому нормами діючого законодавства не передбачено ідентифікування фізичних осіб,але ведення обліку доходів здійснюється на підставі первинних документів (платижних доручень, договорів, тощо).

Водночас зауважуємо, що з питання заповнення банком-посередником призначення платежу під час перерахування коштів на розрахунковий рахунок фізичної особи – підприємця Ви можете звернутися до Національного банку України.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.