Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації і повідомляє наступне.
Товариство повідомляє, що має намір здійснювати імпорт в Україну одноразових аерозольних електронних пристроїв, що призначені для генерування та вдихання споживачем аерозолю, що утворюється внаслідок нагрівання рідин, яка може містити або не містити в собі сольовий нікотин, ароматизатори та інші компоненти.
Товариство запитує:
Щодо питань 1-4.
Для класифікації товарів в Україні використовується Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі – УКТ ЗЕД), яку розроблено на виконання Україною своїх міжнародних зобов’язань, а саме положень Міжнародної конвенції про Гармонізовану Систему опису та кодування товарів (далі – ГС), Договірною стороною якої Україна стала згідно з Указом Президента України від 17 травня 2002 року № 466/2002 «Про приєднання України до Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів» з набуттям усіх прав та зобов’язань, передбачених статтями Конвенції.
Чинна УКТ ЗЕД побудована на основі ГС версії 2017 року і встановлена Законом України від 04 червня 2020 року № 674-ІХ «Про Митний тариф України».
Класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД (далі – ОПІ) та характеристик товару, визначальних для його класифікації, які встановлюються за результатами вивчення технічної документації, паспортних даних та товар, товаросупровідних документів, інформації про товар, розміщеної у відкритому доступі мережі Інтернет, та у разі потреби, результатів лабораторних досліджень конкретного товару.
Відповідно до Положення про Державну податкову службу України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 питання щодо ідентифікації та підтвердження коду згідно з УКТ ЗЕД знаходиться поза межами повноважень Державної податкової служби України.
Звертаємо вашу увагу, що віднесення продукції до коду згідно з УКТ ЗЕД здійснює Державна митна служба України.
За даними Державної митної служби України, одноразова електронна сигарета є композиційним виробом, який в одному корпусі об’єднує декілька компонентів, зокрема акумулятор, нагрівальний пристрій (випаровувач), картридж з рідиною. Після використання рідини у картриджі така сигарета, як пристрій не може більше використовуватися, оскільки картридж з рідною не підлягає заміні, акумулятор не підлягає зарядці. Отже, наявність рідини у картриджі є визначальною умовою для використання одноразової електронної сигарети, яку слід класифікувати у товарній позиції 3824.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) та п.п. 14.1.252 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.
Електронна сигарета - виріб, який може бутивикористаний для
споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин. Електронні сигарети можуть бути одноразовими або багаторазовими (п.п. 14.1.56 3 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Рідини, що використовуються в електронних сигаретах, - рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях (п.п. 14.1.56 4 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Підакцизні товари (продукція) - це товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку (п.п. 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Оподатковуються акцизним податком рідини, що використовуються в електронних сигаретах, класифікуються за кодом товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД 3824 90 97 20, опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД «Рідини, що використовуються в електронних сигаретах» за ставкою 3000 гривень за 1 літр (п.п. 215.3.3 1 п. 215.3 ст. 215 Кодексу).
Отже, рідини, що використовуються в одноразових електронних сигаретах з кодом товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД 3824 90 97 20 відносяться до підакцизних товарів.
Законом України від 16 січня 2020 року № 465-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (із змінами, які набирають чинності з 01 січня 2021 року) внесено зміни до Закону № 481, зокрема щодо ліцензування рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 481 оптова торгівля на території України, зокрема рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності у суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.
Отже, враховуючи зазначене, у разі здійснення Товариством оптової торгівлі одноразовими електронними сигаретами з вмістом рідини з кодом товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД 3824 90 97 20, Товариству необхідно отримати ліцензію на право оптової торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.
Слід зазначити, що до звернення Товариства не надано будь-яких первинних документів фіксуючих факти здійснення господарських операцій.
Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків,
встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |