Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодо оподаткування доходу, отриманого від продажу земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що у 2021 році на підставі рішення міської ради отримав у власність земельну ділянку шляхом приватизації з цільовим використанням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибну ділянку). У 2021 році платник податку планує продати зазначену земельну ділянку фізичній особі.
Таким чином платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання чи має право він не сплачувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір з такого продажу на підставі п.п. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.
Главою 19 Земельного кодексу України (далі – ЗКУ) визначено порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами.
Відповідно до п. «в» ч. 3 ст. 116 ЗКУ безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених ЗКУ.
Громадяни, зокрема, набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗКУ (абз.1 ч. 1 ст. 116 ЗКУ).
Статтею 118 ЗКУ установлено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
Згідно з п. «б» та «г» ч. 1 ст. 121 ЗКУ громадяниУкраїнимають право на безоплатну передачу їмземельнихділянокіз земель державноїабокомунальноївласності в таких розмірах, зокрема: для веденняособистогоселянськогогосподарства – не більше 2,0 га; для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарськихбудівель і споруд (присадибнаділянка) у селах – не більше0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, у містах – не більше 0,10 га,для веденнясадівництва–не більше 0,12 гектара.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, відповідно доп.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Відповідно до п.п. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податкуне включається, зокрема, сума доходу, отриманого платником податку внаслідок відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) за нормами безоплатної передачі, визначеними ст. 121 ЗКУ залежно від їх призначення, та майнових паїв, безпосередньо отриманих ним у власність у процесі приватизації.
Згідно з п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).
Разом з тим, згідно з п.п.164.2.4п. 164.2 ст. 164 ПКУдо загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. ст. 172-173 ПКУ.
Пунктом 172.1 ст. 172 ПКУ визначено, що дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об'єкт незавершеного будівництва таких об'єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 ЗКУ залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.
Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину. Водночас відповідно до п. 172.2 ст. 172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості, зазначених у п.172.1ст. 172 ПКУ, або від продажу
об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 ПКУ, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ.
Також зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Враховуючи зазначене, оскільки Вами отриманоу власність земельну ділянку з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка перебуває у власності менше трьох років, то дохід, одержаний від продажу такої земельної ділянки оподатковуєтьсяподатком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
При цьому норми п.п. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 ПКУ не можуть бути застосовані до продажу земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |