X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.04.2021 р. № 1711/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула зверненнящодопорядку складання податкових накладних / розрахунків коригування і віднесення сум ПДВ до податкового кредиту у ситуаціях, описаних у зверненнях,і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ),повідомляє.

Як викладено у зверненнях, платник податку є оператором системи передачі та врегульовує небаланси електричної енергії шляхом купівлі-продажу електричної енергії.За операціями з постачання такої електричної енергії платник податку застосовує касовий метод податкового обліку з ПДВ.

У ситуації 1 платником податку отримано від постачальника податкову накладну, у якій помилково у полі «Зведена податкова накладна» проставлено код ознаки «4». При цьому у зверненні не зазначено, чи така податкова накладна була складена за операціями, за якими ПКУ передбачено можливість складання зведеної податкової накладної, чи за операціями, за якими податкова накладна має складатися в загальному порядку.

У ситуації 2 після складання податкової накладної за операцією з постачання електричної енергії для врегулювання небалансів, компенсація вартості якої була здійснена шляхом заліку зустрічних однорідних вимог, у платника податку виниклипідставидля поверненняпокупцю коштів та складання розрахунку коригування до податкової накладної, складеної на  суму заліку зустрічних однорідних вимог (така податкова накладна була складена в загальному порядку (без застосування касового методу)).

Щодо віднесення до податкового кредиту сум ПДВ за податковою накладною, у якій помилково у полі «Зведена податкова накладна» проставлено код ознаки «4»(ситуація 1)

Правила формування податкового кредиту встановлено статтею 198 ПКУ.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193ПКУ, протягом такого

 звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарівта наданнямпослуг, придбанням (будівництвом, спорудженням)основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 ПКУ (пункт 198.6 статті 198 ПКУ).

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:

порядковий номер податкової накладної;

дата складання податкової накладної;

повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;

податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);

повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;

опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;

ціна постачання без урахування податку;

ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;

загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;

код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг;

індивідуальний податковий номер (пункт 201.1 статті 201 ПКУ).

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту(пункт 201.10 статті 201 ПКУ).

Згідно з пунктом 198.6 статті 198 ПКУ податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

З урахуванням вищезазначеного, а також норм пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пунктів 198.1, 198.2, 198.3 статті 198, пунктів 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 ПКУ податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН особою, яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг, та лише за умови, що така господарська операція мала місце  або було здійснено перерахування авансу в рахунок оплати вартості товарів/послуг, постачання яких буде здійснено у майбутніх звітних періодах.

Форма податкової накладної та порядок її заповнення затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 (далі – Порядок № 1307).

Згідно з пунктами 11 та 19 Порядку № 1307 код ознаки «4» зазначається у верхній лівій табличній частині податкової накладної в окремому полі «Зведена податкова накладна»при складанні зведеної податкової накладної у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які мають безперервний або ритмічний характер.

Таким чином, код ознаки, який зазначається у верхній лівій табличній частині податкової накладної в полі «Зведена податкова накладна», не є обов’язковим реквізитом податкової накладної, однак свідчить про окремий характер операцій, за результатами здійснення яких складається така податкова накладна та визначаються податкові зобов’язання з ПДВ.

В той же час для надання висновку стосовно включення сум ПДВ, вказаних у зазначеній у зверненні податковій накладній, до складу податкового кредиту, звернення не містить достатньої інформації щодо операції, за якою було складено таку податкову накладну.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

При цьому платники податку самостійно врегульовують господарські правовідносини зі своїми контрагентами, у тому числі ті, що стосуються питань складання та реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування за здійсненими  операціями.

Щодо складання розрахунку коригування до податкової накладної, складеної  за операцією з постачання товарів, компенсація вартості яких була здійснена шляхом заліку зустрічних однорідних вимог, у разі повернення покупцю коштів за такі товари (ситуація 2)

Згідно з пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ тимчасово, до 1 січня 2022 року, платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, надають послуги із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702 та товарної підпозиції 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.

Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та у пункті 198.2 статті 198 ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2022 року.

У разі якщо операції, визначені пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, мають безперервний або ритмічний характер постачання, платники податку:

покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця;

покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведену податкову накладну з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця.

Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.

Разом з тим, у разі надання інших видів компенсацій вартості товарів/послуг(у тому числі у разі компенсації вартості товарів/послуг шляхом проведення заліку зустрічних однорідних вимог) зведена податкова накладна відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ не складається. У цьому випадку податкова накладна складається у загальному порядку.

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУякщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Таким чином, розрахунок коригування складається за наявності підстав, визначених пунктом  192.1 статті 192 ПКУ,до податкової накладної, складеної за операцією з постачання товарів/послуг, незалежно від способу компенсації вартості товарів/послуг, за операцією з постачання яких складена така податкова накладна.

Отже, в описаній у зверненні ситуації, у разі проведення наступного за постачанням коригування обсягів небалансів електричної енергії та відповідно зменшення суми компенсації за таку електричну енергію, платник податку на дату повернення коштів покупцю може скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної за операцією з постачання такої електричної енергії, у тому числі якщо компенсація вартості такої електричної енергії здійснювалась шляхом заліку зустрічних однорідних вимог.

В доповнення до викладеного у даній індивідуальній податковій консультації ДПС інформує, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію(пункт 52.2 статті 52 ПКУ).