Державна податкова служба України розглянула запит ТОВ «Юв(далі – Товариство) від 21.01.2(вх. ДПС № 281про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО), і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Згідно з запитом Товариство здійснює виробництво та роздрібну торгівлю ювелірними виробами, а також виробляє ювелірні вироби на замовлення, як з матеріалів замовника, так і з власних матеріалів.
1. Чи необхідно з 01.01.2021 використовувати РРО та або програмні РРО при реалізації ювелірних виробів власного виробництва через мережу Інтернет за умови, що оплата здійснюється виключно у безготівковій формі через Приват24, Ощад 24/7, LiqPay, Монобанк тощо?
2. Чи необхідно з 01.01.2021 використовувати РРО та або програмні РРО при створенні ювелірних виробів на замовлення з металу замовника або з власного металу?
Законом України від 06 липня 1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) визначено правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Таким чином, обов’язок застосовувати РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг не залежить від форми, у якій здійснюються розрахункові операції.
Відповідно до п. 14 ст. 9 Закону № 265 РРО та/або програмні РРО та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.
Таким чином, пільга щодо можливості суб’єктів господарювання не реєструвати та не застосовувати РРО, має місце при отриманні оплати виключно у випадку надання послуг та ініціювання споживачем оплати за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.
Пунктами 1 та 2 ст. 3 Закону № 265 передбачено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Враховуючи викладене, продаж Товариством готових ювелірних виробів та ювелірних виробів, виготовлених на замовлення з металу замовника чи власного металу, та їх оплату споживачем у будь який спосіб, окрім безпосередньо відвідування банків чи/або використання ПТКС, що належать банкам, необхідно застосовувати РРО та надавати споживачеві розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної розрахункової операції.
3. Чи виникне дублювання щодо кількості реалізованих товарів при продажу всіх товарів (послуг) із застосуванням РРО незалежно від форми їх оплати та чи передбачена відповідальність суб’єктів господарювання за таке застосування РРО?
У разі проведення розрахункових операцій із застосуванням РРО при продажу всіх товарів, незалежно від форми і виду їх оплати, дублювання їх кількості не виникне, оскільки, відповідно до Закону України від 16 липня
1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) Товариство має вести бухгалтерський облік та відображати всі господарські операції на рахунках такого обліку.
Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону № 996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.
Застосування суб’єктами господарювання РРО, незалежно від форми оплати при продажу абсолютно всіх товарів чинним законодавством не заборонено. Відповідальність за таке застосування РРО для суб’єктів господарювання не передбачена, а навпаки, таке застосування свідчить про добросовісне виконання платником податків вимог податкового та іншого законодавства, свідчить про повноту обліку торгівельної виручки та, як наслідок, належне нарахування та сплату належних податків і зборів.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |