X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.04.2021 р. № 1750/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з надання послуг з міжнародного перевезення вантажів та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Особою 1 подано Заяву на відмову/зупинення використання пільги при постачанні вугільної продукції (далі – Товар).

Відповідно до умов договору від 23.10.2020 № 135 (далі – Договір), укладеного з ТОВ (далі – Особа 2), Особа 1 здійснює постачання Товару Особі 2 залізничним транспортом на умовах DDP (Інкотермс 2010 – продавець несе всі витрати та ризики, пов'язані з доставкою товару до місця призначення, та передбачає максимальний обсяг обов'язків продавця).

Пунктом 1.2 Договору зазначено, що найменування, номенклатура, асортимент, якість, кількість, ціна Товару, умови поставки, місце поставки, залізничні станції призначення узгоджуються сторонами Договору в Специфікаціях.

Згідно з пунктами 3.2 – 3.3 Договору Особа 2 відшкодовує Особі 1 вартість доставки Товару, залізничний тариф, а також додаткові витрати по організації перевезення. Умови та порядок відшкодування вартості доставки та додаткових витрат визначаються в додатковій угоді, яка є невід’ємним додатком до Договору.

Пунктом 5.2 Договору зазначено, що станцією відправлення Товару є залізнична станція, в якій відбувається передання Товару Особою 1 Особі 2 або перевізникові.

Відповідно до Специфікації № 1 від 23.10.2020 до Договору (далі – Специфікація) умови поставки Товару: DDP ст. Гнідава, Львівської залізниці, перехід власності на Товар відбувається на дату прибуття Товару на
ст. Гнідава.

Згідно з пунктом 2 Специфікації ціна товару, зазначена в Специфікації, включає в себе вартість послуг з доставки товару Особі.

Таким чином, Особі 2 був виставлений рахунок на оплату вартості доставки Товару із нарахуванням ПДВ за ставкою 20 відсотків.

Разом з тим у зверненні платником надано суперечливу інформацію щодо операцій, які ним здійснюються.

Зокрема, надана, як додаток до звернення, накладна СМГС БЧ
№ 22210705 складена на постачання Товару від ООО, Беларусь (далі – Нерезидент) Особі 1 до ст. Бережесть (Житомирська область).

Маршрут від ст. Бережесть (Житомирська область) до ст. Гнідава (Львівська область) в накладній СМГС БЧ № 22210705 дописаний від руки.

Водночас у Переліку наданих послуг Філії Єдиного розрахункового центру залізничних перевезень АТ «Укрзалізниця» № 20201205 від 05.12.2020 зазначено, що Особа 2 сплатила вартість доставки Товару
АТ «Укрзалізниця» від ст. Бережесть (Житомирська область) до ст. Гнідава (Львівська область) у сумі 9 520,80 тис. грн. (без ПДВ).

Отже з інформації, наданої у зверненні, неможливо чітко ідентифікувати суть господарської операції.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 Кодексу інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно пунктом 185.1 статті 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу (підпункт «б» зазначеного пункту), а також з постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом (підпункт «е» зазначеного пункту).

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 Кодексу визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.

Місцем постачання послуг (у тому числі і послуг з перевезення) є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186 Кодексу).

Пунктом 188.1 статті 188 Кодексу визначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:

товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;

газу, який постачається для потреб населення;

електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Згідно з пунктами 201.1 та 201.10 статті 201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений Кодексом термін.

Відповідно до абзацу «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 Кодексу операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою.

При цьому, для цілей застосування абзацу «а» підпункту 195.1.3
пункту 195.1 статті 195 Кодексу, перевезенням вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом. 

Перевезення вантажів супроводжується товарно-транспортними документами, складеними мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту або державною мовою, якщо вантажі перевозяться в Україні.

Такими документами можуть бути:

авіаційна вантажна накладна (Air Waybill);

міжнародна автомобільна накладна (CMR);

накладна СМГС (накладна УМВС);

коносамент (Bill of Lading);

накладна ЦІМ (СІМ);

вантажна відомість (Cargo Manifest);

інші документи, визначені законами України.

Під єдиним міжнародним перевізним документом маються на увазі документи, складені мовою міжнародного спілкуванн,я залежно від обраного виду транспорту.

Оскільки, в даному випадку Нерезидентом складена накладна СМГС БЧ № 22210705 на доставку Товару залізничним транспортом Особі 1, нульова ставка, визначена підпунктом «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 Кодексу, застосовується перевізником до операції з перевезення Товару відповідно до зовнішньоекономічної угоди, укладеної між Нерезидентом та Особою 1.

В розглянутій у зверненні ситуації Особа 1 не здійснювала міжнародне перевезення, а винаймала для перевезення Товару від ст. Бережесть (Житомирська область) до ст. Гнідава (Львівська область) іншого суб’єкта господарювання, а тому у Особи 1 відсутні підстави для складання податкової накладної за операцією з міжнародного перевезення та для застосування нульової ставки ПДВ.

Вартість послуг з перевезення включається Особою 1 до вартості товару, що постачається Особі 2, та, відповідно включається до бази оподаткування операції з постачання товару, що оподатковується ПДВ за ставкою 20 %.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу, податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.