X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.04.2021 р. № 1623/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України,керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) розглянула Ваше звернення від … щодо заповнення декларації про майновий стан і доходиі в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив що, є особою, яка провадить незалежну професійну діяльність та у 2020 році здійснював лише адвокатську діяльність.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання заповнення декларації про майновий стан і доходи за 2020 рік, якщо результатом розрахунку суми чистого оподатковуваного доходу є збиток (сума чистого оподатковуваного доходу відсутня).  Зазначену декларацію буде подавати в паперовій формі.

Оподаткування доходів фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюється відповідно до положень ст. 178 ПКУ.

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність,  подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до  розділу IV ПКУ у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб (п.178.4 ст.178 ПКУ).

Форма податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі - Інструкція) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 25.04.2019 №177).

Щодо питання 1

Згідно з п.п. 1 п. 2 розділу III Інструкції, у розділі II податкової декларації «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу», зокрема, у рядку 10 вказується загальна сума доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу, що обчислюється як сума рядків декларації: рядок 10.1 + рядок 10.2 + рядок 10.3 + рядок 10.4 + рядок 10.5 + рядок 10.6 + рядок 10.7 + рядок 10.8 + рядок 10.9 + рядок 10.10.

Відповідно до підпункту 11 пункту 2 розділу III Інструкції, фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, під час заповнення декларації  у графі 3 рядка 10.9 вказує суму чистого оподаткованого доходу, у графі 6 рядка 10.9 декларації вказує суму податку на доходи фізичних осіб, у графі 7 рядка 10.9 декларації – суму військового збору, які підлягають сплаті до бюджету.

У розділі  IV декларації «Загальна сума річного доходу» зазначено, що у рядку 12 вказується загальна сума річного доходу, до якого включаються доходи, отримані з джерел їх походження в Україні, та іноземні доходи; значення графи 3 рядка 12 обчислюється як сума рядків декларації: рядок 10 + рядок 11(пункт 4 розділу III Інструкції).

Згідно з п. 5 розділу III Інструкції у розділі V декларації «Податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб / військового збору», зокрема:

у рядку 13 вказується загальна сума податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб. Значення цього рядка дорівнює значенню графи 6 рядка 10 ;

у рядку 18.1 зазначається сума податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами звітного (податкового) року. Заповнюється у разі, якщо за результатами обчислення різниці між значеннями рядків 13 - 17 декларації отримано додатне значення;

у рядку 19.1 вказується сума податкових зобов’язань з військового збору, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами звітного року (графа 7 рядка 10 декларації).

Отже, фізична особа, у тому числі, яка провадить незалежну професійну діяльність, зокрема, адвокат, у разі заповнення декларації та додатків до неї  зазначає  усі передбачені в них відомості (показники). Якщо будь-який рядок декларації та/або додатка не заповнюється через відсутність інформації (операції, суми), у разі заповнення декларації в паперовій формі такий рядок прокреслюється, крім випадків, прямо визначених у декларації та/або додатках.

Щодо питання 2, 3

Пунктами 2 та 3 розділу ІІ Інструкції встановлено, що додатки є складовою частиною декларації і без декларації не є дійсними. Додатки заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках.

Отже, при поданні фізичною особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність податкової декларації за звітний податковий період, вона зобов’язана подати додаток Ф2 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою» (далі - Додаток Ф2) до податкової декларації.

Значення рядка «Усього» графи 9 «Сума чистого оподатковуваного доходу»     розділу IV Додатка Ф2 до податкової декларації розраховується як сума додатних показників графи 9 за всіма видами економічної діяльності та переноситься до графи 3 рядка 10.9 розділу II податкової декларації.

 

Якщо результатом розрахунку суми чистого оподатковуваного доходу є збиток, то фізична особа при заповнені графи 9 розділу IV Додатка Ф2 від’ємне значення не зазначає, а рядки прокреслює, у зв'язку з чим в графі 3 «Сума доходів» рядка 10.9 розділу II податкової декларації ставиться прочерк.

Відповідно до п.п. 5 п. 3 розділу ІV Інструкції  у Додатку Ф2  у розділі  V «Розрахунок податкових зобов’язань», зокрема:

 у рядку 3.1 вказується сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету. Значення рядка 3.1 переноситься до графи 6 рядка 10.9 декларації;

у рядку 4.1 вказується сума військового збору, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами звітного (податкового) року. Значення рядка 4.1 переноситься до графи 7 рядка 10.9 декларації.

У разі якщо протягом звітного року оподатковуваний дохід не отримувався, під час заповнення декларації у паперовій формі платник податку значення рядка 3.1 та рядка 4.1 розділу V Додатку Ф2 прокреслює.

Щодо питання 4

Відповідно до п.4 розділу I Інструкції,  фізична особа - платник податку (фізична особа - резидент, яка отримує доходи як із джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні) подає декларацію за звітний (податковий) період в установлені ПКУ строки до контролюючого органу за своєю податковою адресою (за якою її взято на облік як платника податку у контролюючому органі).

Згідно з п.п. 5  п. 1 розділу III Інструкції  у розділі I декларації «Загальні відомості» у рядку 5 вказується найменування контролюючого органу, до якого подається декларація.

За даними ІС «Податковий блок» Ви маєте основне місце обліку у ГУ ДПС у Запорізькій області, Олександрівська ДПІ. Код територіального органу – «826».

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.