X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.05.2021 р. № 1813/ІПК/99-00-09-03-02-06

Державна податкова служба України на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 28.10.2020 за адміністративним позовомТовариства до ДПС України про визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації від ___ № ___ та, керуючись п. 52.3 ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу) з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, надає нову індивідуальну консультацію на звернення № ___ від ___.

Товариство повідомило, що в процесі своєї виробничої діяльності виробляє близько30 видів продукції, основним з яких є доменний кокс. Також Товариствовипускає широкий спектр  супутньої коксохімічної продукції, яка виробляється в процесі вловлювання з коксового газу, який виділяється під час коксування вугілля, у тому числі смола кам’яновугільна, амонію сульфат коксохімічного виробництва, бензол сирий кам’яновугільний, кислота сірчана технічна коксохімічного виробництва, тощо. Зокрема, в процесі замкнутого безперервного технічного циклу, Товариство отримує бензол сирий кам’яновугільний марки БС (за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2707 10 90 00), який є підакцизним продуктом згідоп.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.

Товариство запитує:

Чи потрібно Товариству отримувати ліцензію на право виробництва пального, вимоги щодо якої передбачені законом № 481, оскільки Товариство не веде діяльності з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші з метою вилучення цільових компонентів (сировини), а здійснює виробництво бензолу сирого кам’яновугільного на підставі безстрокової ліцензії на виробництво особливо небезпечних хімічних речовин та відповідно до Технічних умов «Бензол сири кам’яновугільний» ТУ У 24.1-00190443-003.2003?

 

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно Визначення понять  (стаття 14):

виробництво підакцизних товарів (продукції) - технологічний процес, в тому числі змішування, здійснення якого внаслідок зміни форми, властивостей або складу сировини, напівфабрикатів або готової продукції призводить до отримання підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), надання таким товарам інших властивостей, що призводить або не призводить до збільшення обсягів таких товарів (п.п. 14.1.281 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Підпунктом 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що підакцизні товари (продукція) це товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.

Згідно з п.п. 14.1.141 1 п. 14.1 ст. 14 Кодексу пальне – нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.

Ставки акцизного податку, за якими обчислюється акцизний податок при справлянні податку з цих товарів та перелік підакцизних товарів, що відповідають певним кодам товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД та їх описам згідно з УКТ ЗЕД, які є пальним, встановлені п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.

Товар, який є пальним та класифікується згідно коду УКТ ЗЕД 2707 10 90 00 та відповідає опису  «Бензол» оподатковується за ставкою акцизного податку  195 євро за 1000 літрів. (п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу).

Платниками податку у відповідності ст. 212 Кодексу є, зокрема, але не виключно особа, постійне представництво, які виробляють підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини (п.п. 212.1.1 Кодексу).

Згідно із ст. 213 Кодексу об’єктами оподаткування є операції, зокрема:

реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції);

реалізації з акцизного складу/акцизного складу пересувного будь-яких обсягів пального або спирту етилового понад обсяги, що:

отримані з інших акцизних складів/акцизних складів пересувних, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;

вироблені в Україні, реалізація яких є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 213.1.1 пункту 213.1, або не підлягає оподаткуванню, або звільняється від оподаткування, або оподатковується на умовах, встановлених статтею 229 Кодексу, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Законом України від 23 листопада2018 року № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів»внесено зміни щодо ліцензування пального, зокрема до Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв,  та тютюнових виробів».

Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі – Закон № 481) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема пального, на території України.

Отже, з 01.07.2019 року нормами ч. 21 ст. 2 Закону № 481 встановлено, що виробництво пального здійснюється суб’єктами господарювання незалежно від форм власності за умови наявності ліцензії на право виробництва пального.

Статтею 1 Закону № 481 надано визначення основних понять і термінів:

термін "пальне" вживається в Законі №481 у значенні, наведеному в Податковому кодексі України;

виробництво пального - діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, в результаті якої отримується пальне або інші продукти переробки.

Отже, якщо Товариство здійснює тільки хімічну переробку кам’яного вугілля методом коксування, результатом якого є виробництво, зокрема бензол сирий кам’яновугільний марки БС, який класифікується за кодом УКТ ЗЕД 2707 10 90 00), то у розумінні Закону № 481 не є діяльністю з виробництва пального, яке підлягає ліцензуванню,тоді яку розумінні Кодексу така діяльністьбуде вважатись виробництвом підакцизних товарів (продукції), зокрема пального та виникатиме об’єкт оподаткування.

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.