X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.05.2021 р. № 1839/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку здійсненняперерахунку за підсумками календарного року частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях з метою застосування статті 199 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та керуючись статтею 52 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Фондомв 2020 році згідно з договором, укладеним з Міністерством охорони здоров’я, здійснювались операції з постачання послуг у сфері громадського здоров’я, які оподатковуються ПДВ. При наданні таких послуг, згідно з положеннями вказаного договору, Фондом використовувались медичні вироби, які були безоплатно отримані Фондом за рахунок міжнародної технічної допомоги.Отримані медичні вироби мали відповідне маркування: «Благодійна допомога. Продаж заборонено».

Водночас у зверненні не надано інформації, постачання яких саме послугу сфері громадського здоров’я, які оподатковуються ПДВ, здійснювалось платником.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правовіосновиоподаткування ПДВвстановленорозділомV та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені в ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, в неоподатковуваних ПДВ операціях, у тому числі в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 розділу V, підрозділу 2 розділу XX ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ).

Відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (пункт 199.2 статті 199 розділу V ПКУ).

Платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (пункт 199.4 статті 199 розділу V ПКУ).

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 - 199.4 статті 199 розділу V ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов'язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 розділу V ПКУ. Результати перерахунку сум податкових зобов'язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року (пункт 199.5 статті 199 розділу V ПКУ).

Отже, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи використовуються частково в оподатковуваних, а частково - в неоподатковуваних операціях платник податку зобов'язаний нараховувати податкові зобов'язання відповідно до статті 199 розділу V ПКУ виходячи з частки використання таких товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях. Розрахунок такої частки проводиться за результатами операцій, проведених за попередній календарний рік, та застосовується протягом поточного календарного року.

При обрахунку обсягів відповідних операцій з уточнюючих розрахунків використовується значення графи 6 рядку«Колонка А» відповідних рядків.

Податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 і пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ нараховуються у випадку, якщо такі товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях (у тому числі в операціях, що звільняються від оподаткування ПДВ).

У разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи використовуються виключно в операціях, які оподатковуються ПДВ за ставкою 20, 14, 7 або 0 відс., то, відповідно, норми пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються та податкові зобов'язання з ПДВ за такими операціями згідно з вказаними нормами не нараховуються.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.