Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання бортового харчування пасажирів на повітряних суднах, що здійснюють міжнародні рейси, та, керуючись статтею 52 розділу IІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємство є постачальником бортового харчування пасажирів на повітряних суднах авіаперевізника ДАП «Україна», що здійснюють міжнародні рейси.
Слід зазначити, що ДАП «Україна» створено Указом Президента України від 15 липня 1997 року № 644 «Про Державне авіаційне підприємство «Україна», засноване на державній власності та перебуває в управлінні Державного управління справами згідно з Указом Президента України від 21 серпня 2000 року № 995. Діяльність ДАП «Україна» пов'язана з організацією, забезпеченням та виконанням повітряних перевезень спеціальними рейсами вищих посадових осіб та офіційних делегацій України та інших держав у межах України та за її кордоном з дотриманням вимог і правил, що передбачені у відповідних нормативних документах.
Відповідно до сертифікату відповідності № KBP-CKO-407-03, який додано до звернення, Підприємство має право здійснювати постачання бортового харчування на пероні та місцях стоянок повітряних суден в Міжнародному аеропорті «Бориспіль».
Відповідно до наказу Міністерства оборони України та Державної авіаційної служби України від 06.02.2017 № 66/73 «Про затвердження Авіаційних правил України «Загальні правила польотів у повітряному просторі України», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 травня 2017 року за № 654/30522, перон - визначена ділянка сухопутного аеродрому, що призначена для розміщення повітряних суден з метою посадки та висадки пасажирів, завантаження і розвантаження пошти, вантажу, заправки, стоянки або технічного обслуговування.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 розділу IІ Кодексу передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. При цьому, з метою застосування терміна «постачання товарів» електрична та теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, вважаються товаром (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу).
Згідно з підпунктом «б» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V Кодексу операції із заправки або забезпечення повітряних суден, що виконують міжнародні рейси для навігаційної діяльності чи перевезення пасажирів або вантажів за плату, оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ.
Нормами Кодексу визначено, що місцем постачання товарів та послуг для повітряних суден, що виконують міжнародні рейси, є митна територія України.
Відповідно до підпункту 186.1.1 пункту 186.1 статті 186 розділу V Кодексу у разі постачання товарів для споживання на борту морських та повітряних суден або у поїздах на ділянці пасажирського перевезення, що здійснюється в межах митної території України, місцем постачання таких товарів вважається пункт відправлення пасажирського транспортного засобу.
Згідно з підпунктом 186.2.1 пункту 186.2 статті 186 розділу V Кодексу місцем постачання послуг, пов'язаних із перевезенням пасажирів та вантажів, у тому числі з постачанням продовольчих продуктів і напоїв, призначених для споживання, є місце фактичного постачання таких послуг.
Таким чином, на підставі викладених норм податкового законодавства операції з постачання припасів та забезпечення бортовим харчуванням і напоями повітряних суден резидентів, що виконують міжнародні рейси для навігаційної діяльності чи перевезення пасажирів або вантажів за плату, оподатковуються постачальником-агентом ПДВ за нульовою ставкою за умови реєстрації фактично проведених міжнародних рейсів, підтверджених аеропортами України, наявності відповідних договорів та первинних документів (ордерів (вимог), реєстрів, карт, накладних), інших документів, які визначають вартість припасів, що є підставою для завантаження цих припасів на транспортний засіб резидентів для комерційного призначення.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу IІ Кодексу, індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |