X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.05.2021 р. № 1846/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення  щодо порядку формування податкового кредиту та, керуючись статтею 52  Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платником податку було отримано від постачальника податкову накладну, що була складена на підставі акту приймання-передачі природного газу у обсязі, який не був погоджений покупцем та оскаржувався ним в судовому порядку. Зазначені дії постачальника вплинули на складання податкових накладних у наступних періодах. Надалі відповідним судовим рішенням позов споживача було задоволено та обсяг природного газу, виходячи з якого було складено постачальником податкову накладну, підлягав перерахуванню (зменшенню).

Роз’яснення щодо порядку визначення дати виникнення податкових зобов’язань, складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних та віднесення сум ПДВ, зазначених у них, до податкового кредиту у ситуації, описаній у зверненні, надано в індивідуальних  податкових консультаціях (далі – ІПК) на попередні звернення платника. В доповнення до зазначених роз’яснень ДПС повідомляє.

З урахуванням норм пункту 44.1 статті 44, пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пунктів 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 статті 198, пунктів 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 ПКУ право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту виникає у платника податку – покупця товарів/послуг

на підставі податкової накладної,  складеної з дотриманням норм податкового

законодавства та зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) платником податку – постачальником товарів/послуг на такого покупця за фактом здійснення господарської операції з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань, показники якої відповідають первинним (бухгалтерським) документам, складеним за такою господарською операцією.

Щодо питання 1

Таким чином, податкова накладна, складена з порушенням вищезазначених норм ПКУ (зокрема, складена не на дату виникнення податкових зобов’язань та/або показники якої не відповідають даним первинних (бухгалтерських) документів, оформлених за такою операцією, тощо) не може бути підставою для віднесення сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту.

Щодо питання 2

Порядок складання податкових накладних / розрахунків коригування у ситуації, описаній у зверненні, роз’яснено в ІПК. Після складання та реєстрації в ЄРПН постачальником податкових накладних, які відповідають нормам ПКУ та первинним (бухгалтерським) документам, складеним за здійсненою операцією, покупець отримує підстави для включення сум ПДВ, зазначених у них, до податкового кредиту (за умови дотримання інших правил формування податкового кредиту, визначених ПКУ).

Щодо питання 3

Згідно з пунктом 52.1 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація надається контролюючим органом платнику податку за його зверненням та стосується практичного застосування окремих норм податкового законодавства. В рамках надання податкової консультації не проводиться оцінка правильності розуміння платником податку або його контрагентом тих чи інших норм податкового законодавства, а також правомірності відображення окремих операцій в податковому обліку платника податку та віднесення сум ПДВ до податкового кредиту за окремими податковими накладними / розрахунками коригування (така оцінка здійснюється під час проведення контрольно-перевірочної роботи).

Врегулювання питань господарських правовідносин між підприємствами не належить до компетенції Державної податкової служби України.

Разом з тим ДПС повідомляє, що згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПКУ у разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 ПКУ, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН (крім податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПКУ) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в ЄРПН. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 ПКУ, контролюючий орган зобов'язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.

В доповнення до викладеного у даній індивідуальній податковій консультації ДПС інформує, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).