X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.05.2021 р. № 1860/ІПК/26-15-04-04-16

Головне управління ДПС у м. Києві на звернення Підприємстващодо обчислення податкових зобов’язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі – Рентна плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс), повідомляє.

Підприємство поінформувало, що набуло права користування ділянкою надр для видобування обсягів підземної води на підставі спеціального дозволу на користування надрами, який рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва анульований.

Також, підприємство повідомило, що в подальшому планує провадити господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

Підприємство запитує щодо застосування до нього вимоги зазначеної в листі ДФС України від 08.11.2016 №35730/7/99-99-12-03-04-17 «Про коефіцієнт рентабельності гірничого підприємства за обліковою ставкою Національного банку України» при здійсненні забору води за встановленими лімітами на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

В запиті не зазначена інформація щодо проведення державної експертизи запасів корисних копалин на ділянці надр на якій здійснюється видобування підземної води. Але в рішенні Окружного адміністративного суду м. Києва зазначено: «Повторна державна експертиза та оцінка запасів ділянки Київського родовища питних підземних вод не проведена. Перезатвердження запасів підземних вод після 25 річного строку експлуатації водозабору, відповідно до протоколу ДКЗ СРСР від 25 грудня 1972 не проведено» (далі – Експертиза).

Порядок обчислення бази оподаткування Рентною платою за розрахунковою вартістю, з урахуванням коефіцієнта рентабельності господарської діяльності (далі – Коефіцієнт), розмір якого обчислюється відповідно до Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1997 № 432 (далі – Класифікація), зокрема, передбачає, що гірничі підприємства, які порушили строк регулярної повторної геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин ділянки надр, обчислюють податкові зобов’язання із застосуванням Коефіцієнта, що дорівнює трикратному розміру облікової ставки Національного банку України (п. 252.16 ст. 252 Кодексу).

При цьому в результаті припинення дії норми п. 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 № 865 (далі – Положення), щодо тривалості періодичних геолого-економічних оцінок умов провадження господарської діяльності гірничих підприємств, чинною залишається норма п.19 Положення щодо виконання повторної оцінки у разі істотної зміни умов провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин на ділянці надр. Повторна експертиза проводиться на родовищах, запаси корисних копалин яких уже затверджувалися ДКЗ раніше, але в результаті подальших геологорозвідувальних робіт, експлуатації чи зміни вимог стандартів їх кількість істотно змінилася.

Оскільки техніко-технологічні кондиції на мінеральну сировину, наданої у користування підприємству ділянки надр, затверджені Експертизою у 1972 році, можуть не відповідати існуючим на сьогодні кількісним та якісним показникам запасів корисних копалин родовища, то підприємству з метою коректного визначення фінансово-економічних кондицій, які застосовуються для обчислення податкових зобов’язань з Рентної плати, необхідно уточнити та затвердити всі параметри Кондицій, у тому числі за процедурою повторної Експертизи запасів корисних копалин ділянки надр.

Таким чином Підприємству до виправлення зазначеного порушення необхідно обчислювати податкові зобов’язання з Рентної плати із застосуванням Коефіцієнта, що дорівнює трикратному розміру облікової ставки Національного банку України.

Разом з тим слід зауважити, що «тимчасові» Коефіцієнти, які регулярно опубліковуються Державною комісією України по запасах корисних копалин, визначені відповідно до Положення про порядок розробки та обґрунтування кондицій на мінеральну сировину для підрахунку запасів твердих корисних копалин у надрах, затверджене наказом Комісії від 07 грудня 2005 року № 300, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 січня 2006 року за № 65/11939, можуть застосовуватися гірничими підприємствами для ділянок надр лише у період здійснення ними геологічного вивчення надр з метою підрахування запасів і оцінки кондицій на мінеральну сировину, як сукупності граничних вимог до якості та кількості мінеральної сировини в надрах, гірничогеологічних умов залягання, гірничотехнічних та інших умов розробки продуктивних покладів, але яке не досягнуло стадії геолого-економічної оцінки.

Індивідуальна податкова консультація, відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу, має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.