Головне управління ДПС у м. Києві відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями, далі – ПКУ) розглянуло звернення Товариства (далі - Звернення) про надання індивідуальної податкової консультації і повідомляє наступне.
Правові відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються ПКУ. Зокрема, ПКУ визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Порушені у зазначеному запиті питання за своєю суттю є проханням надати індивідуальну податкову консультацію з практичного застосування норм законодавства стосовно:
Законами України від 18 грудня 2019 № 391-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування акцизного податку» (далі - Закон № 391) та від 16 січня 2020 року № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» внесено зміни до ПКУ, зокрема доповнено перелік видів підакцизного пального.
У статті 215 ПКУ наведено перелік підакцизних товарів та їх коди згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД).
Підакцизні товари (продукція) - підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які ПКУ встановлено ставки акцизного податку (п.п. 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПКУ (п.п. 14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
У відповідності до змін, внесених Законом № 391 до п. 215.1 ст. 215 ПКУ до підакцизних товарів належить пальне, у тому числі товари (продукція), що використовуються як пальне для заправлення транспортних засобів, обладнання або пристроїв з двигунами внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення, з двигунами внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням, з двигунами внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом та коди яких згідно з УКТ ЗЕД не зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 цієї статті (крім газу природного у газоподібному стані за кодом 2711 21 00 00 згідно з УКТ ЗЕД).
Перелік підакцизних товарів та ставки, за якими обчислюється акцизний податок при справлянні податку з цих товарів, визначено п. 215.3 ст. 215 ПКУ, зокрема п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПКУ встановлено перелік підакцизних товарів, віднесених до пального.
Серед кодів УКТ ЗЕД, зазначених у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПКУ, вуглеводнева сировина і фракція за кодом УКТ ЗЕД 2803 00 00 00 відсутня.
Відповідно до ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями, далі – Закон № 481) виробництво, зберігання пального,оптова, роздрібна торгівля здійснюються суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Статтею 1 Закону № 481 визначено:
- виробництво пального - діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, в результаті якої отримується пальне або інші продукти переробки;
- зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;
- оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;
- роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції / автогазозаправної станції / газонаповнювальної станції / газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.
Отже, для цілей ліцензування і сплати акцизного податку, пальним вважаються нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПКУ.
Таким чином, якщо діяльність пов’язана з кодами УКТ ЗЕД зазначеними у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПКУ, субʼєкт господарювання має отримати ліцензію на відповідний вид діяльності.
Також повідомляємо, що видача спеціальних дозволів на діяльність з виробництва, зберігання, реалізації та транспортування пального, у переліку завдань та функцій, покладених законодавством на органи ДПС, не передбачена.
Звертаємо увагу, що наявність копій необхідних документів, підтверджуючих визначення опису та коду згідно з УКТ ЗЕД, а також інформації як саме передбачається використовувати вуглеводневу сировину і фракцію за кодом УКТ ЗЕД 2803000000 у господарській діяльності підприємства, надасть змогу більш повно та ґрунтовно відповісти на наведені у Зверненні питання.
Керуючись нормами чинного законодавства України, суб’єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні провадити свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |