X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.05.2021 р. № 1865/ІПК/99-00-09-03-02-06

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації і повідомляє наступне.

У зверненні Товариство повідомляє, що перебуває на загальній системі оподаткування, основним видом діяльності за КВЕД є 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, зокрема у Товариства наявний вид діяльності за КВЕД 47.26 Роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах, за для можливості реалізації продукції на підставі діючої ліцензії.

Товариство має на меті почати виробництво та роздрібний продаж для фізичних осіб (кінцевих споживачів) у власному магазині – Суміші, що не містять тютюну та використовуються для куріння за допомогою класичного кальяну. До складу суміші, на 100 г готової продукції входить: гліцерин – 40 г, цукровий сироп – 30 г, ароматизатор – 10 г, чай чорний листовий – 10 г, що може містити або не містити у своєму складі нікотин, продаж якої Товариство має намір здійснювати в упаковці по 100 г (надалі – Суміш).

Враховуючи зазначене Товариство запитує:

  1. За яким кодом УКТ ЗЕД класифікується Суміш для куріння що не містить тютюну і нікотину, повний склад та опис якої зазначено у зверненні?
  2. За яким кодом УКТ ЗЕД класифікується Суміш для куріння що не містить тютюну з доданням рідкого нікотину, склад та опис якої зазначено у зверненні?
  3. Які ліцензії та дозвільні документи необхідно отримати Товариству для виготовлення та продажу фізичним особам в роздріб Суміші для куріння кальяну без вмісту тютюну?
  4. Чи необхідно дотримуватись МРЦ на цей вид товару, якщо МРЦ передбачено лише для коду 2402 20 90 10 та 2402 20 90 20?
  5. Який розмір адвалорної ставки встановлений на товари за кодом 2403 11 та 2403 99 90?
  6. У разі, якщо вищезазначена Суміш повний склад та опис якої зазначено у зверненні підлягає оподаткуванню за ставкою акцизного податку, то за якою одиницею виміру, ставкою акцизного податку, принципом та в якому порядку відбувається нарахування акцизного податку на Суміш для куріння кальянів, що не містить тютюну і нікотину та яка ставка податку застосовується для цієї Суміші?

До запитань 1,2 та 6.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) п.п.  14.1.252 п. 14.1 ст. 14 Кодексу тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.

 Згідно з розд. IV Закону України від 04 червня 2020 року № 674-IX «Про Митний тариф України» (далі – Закон № 674) товар «тютюн для кальяна» класифікується у підпозиції 2403 11 позиції 2403 групи 24 «Тютюн і промислові замінники тютюну».

Відповідно до п. 1 примітки до підпозицій групи 24 «Тютюн і промислові замінники тютюну» розд. IV Закону № 674 в підпозиції 2403 11 термін «тютюн для кальяна» означає тютюн, призначений для куріння за допомогою кальяна, що складається з суміші тютюну та гліцерину, з вмістом або без вмісту ароматичних масел і екстрактів, меляси або цукру, який має або не має фруктового аромату. Проте продукти, що не містять тютюн, призначені для куріння за допомогою кальяна, виключаються з цієї підпозиції.

Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджено наказом Державної митної служби України                   від 14 липня 2020 року № 256.

Відповідно до Додаткових пояснень до товарних категорій 2403 99 90, зокрема ця товарна категорія включає продукт для куріння (наприклад, «тютюн для кальяну»), що складається повністю із замінників тютюну та речовин, відмінних від тютюну.

 Підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку (п. 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Вичерпний перелік підакцизних товарів встановлено ст. 215 Кодексу,  зокрема, у п.п. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 Кодексу визначено коди згідно з УКТ ЗЕД тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, які належать до підакцизних товарів. Згідно з п.п. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 Кодексу товар, який класифікується у позиції 2403 (Тютюн та замінники тютюну, інші,

промислового виробництва; тютюн «гомогенізований» або «відновлений»; тютюнові екстракти та есенції) є підакцизним товаром.

Товар з кодом УКТ ЗЕД 2403 опис товару Тютюн та замінники тютюну, інші, промислового виробництва; тютюн «гомогенізований» або «відновлений»; тютюнові екстракти та есенції оподатковується за ставкою 1367,71 грн за 1 кілограм (нетто)* у період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року (п. 17 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу).

Відповідно до п. 214.4 ст. 214 Кодексу у разі обчислення податку із застосуванням специфічних ставок з підакцизних товарів (продукції) базою оподаткування є їх величина, визначена в одиницях виміру ваги, об’єму, кількості товару (продукції), об’єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках.

Порядок розрахунку суми акцизного податку з підакцизних товарів (продукції) (крім транспортних засобів), на які встановлено специфічні ставки акцизного податку (крім операцій, визначених підпунктами 213.1.9, 213.1.11, 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Кодексу) встановлено Додатком 1 до декларації акцизного податку затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку», а саме, множенням фактичних обсягів реалізації продукції на встановлену ставку акцизного податку в перерахунку на одиницю виміру товару (продукції).

Отже, базою оподаткування акцизним податком при реалізації суб’єктом господарювання суміші для кальяна є загальна вага всієї суміші, яка класифікується за кодом УКТ ЗЕД 2403 11, а не його окремої частки, наприклад тютюну.

Звертаємо вашу увагу, що у  разі виникнення обґрунтованих сумнівів щодо віднесення продукції до коду згідно з УКТ ЗЕД, необхідно звернутися до Державної митної служби України.   

До запитань 4, 5.

Особливості обчислення податку з тютюнових виробів за адвалорними ставками визначено ст. 220 Кодексу, встановлення максимальних роздрібних цін (далі – МРЦ) на підакцизні товари (продукцію) здійснюється виробником або імпортером товарів (продукції) шляхом декларування таких цін (п. 220.1  ст. 220 Кодексу).

При цьому відповідно до п.п. 215.3.2 прим. 1 п. 215.3 ст. 215 розд. VI Кодексу та п.п. 1 п. 17 підрозд. 5 розд. ХХ «Прикінцеві положення» Кодексу адвалорна ставка на рівні 12 відс. встановлена на сигарети без фільтра, цигарки                       (код 2402 20 90 10 згідно з УКТ ЗЕД), сигарети з фільтром (код 2402 20 90 20 згідно з УКТ ЗЕД), та сигарили, включаючи сигарили з відрізаними кінцями, з вмістом тютюну (код 2402 10 00 90 згідно з УКТ ЗЕД), тоді як на для вказаних товарів за кодами УКТ ЗЕД 2403 11 та 2403 99 90 адвалорна ставка не передбачена нормами Кодексу.

Отже, на тютюнові вироби, щодо яких не встановлено адвалорну ставку акцизного податку, а встановлено виключно специфічні ставки акцизного податку, не розповсюджуються вимоги стосовно подання декларацій про МРЦ.

До запитання 3.

Порядок ліцензування виробництва, оптової та роздрібної торгівлі тютюновими виробами регулюється Законом № 481.

Тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування (ст. 1 Закону № 481).

Статтею 1 Закону № 481 визначено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;

оптова торгівля – це діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам господарювання  (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва);

роздрібна торгівля - це діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання (у тому числі іноземних суб’єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.

Виробництво тютюнових виробів здійснюється суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) незалежно від форм власності за наявності відповідної ліцензії (ст. 2 Закону № 481).

Ліцензії на виробництво тютюнових виробів видаються лише суб’єктам господарювання  (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які мають повний технологічний цикл виробництва тютюнових виробів, включаючи виготовлення тютюнової суміші, сигаретні цехи (частина 4 ст. 3 Закону № 481).

Оптова торгівля тютюновими виробами на території України здійснюється за наявності у суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю тютюновими виробами (ст. 15 Закону № 481).

Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин)                          або тютюновими виробами або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій (част. 20             ст. 15 Закону № 481).

Отже, враховуючи зазначене, та у разі якщо Товариство буде здійснювати виробництво та реалізацію продукції яка відноситься до замінників тютюну, то йому необхідно отримати відповідні ліцензії на певний вид діяльності.

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.