Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань оподаткування податком на прибуток підприємств та податком на додану вартість господарських операцій за колективним договором про надання комунальних послуг та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах повноважень повідомляє.
Згідно із зверненням комунальне підприємство надає послуги з управління багатоквартирними будинками (є управителем багатоквартирних будинків) та планує укладати колективні договори про надання комунальних послуг, у зв’язку з чим виникають такі питання:
1. Для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств, чи визнаються доходами у бухгалтерському обліку отримані від співвласників багатоквартирних будинків грошові кошти, що надходять на банківський рахунок із спеціальним режимом використання для подальшого їх перерахування виконавцю відповідної комунальної послуги?
2. Чи виникатиме у підприємства, як уповноваженої особи на укладення колективного договору про надання комунальної послуги, податкове зобов’язання з податку на додану вартість при отриманні від співвласників багатоквартирних будинків коштів на рахунок із спеціальним режимом використання для подальшого їх перерахування виконавцю відповідної комунальної послуги?
Щодо питання 1
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, регулює Закон України від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі – Закон № 2189).
Відповідно до п. 14 частини першої ст. 1 Закону № 2189 управитель багатоквартирного будинку – це фізична особа – підприємець або юридична особа – суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором зі співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Колективний договір про надання комунальних послуг – це договір про надання комунальних послуг, який укладається з виконавцем комунальних послуг за рішенням співвласників (на умовах, визначених у рішенні співвласників (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку) та є обов’язковим для виконання всіма співвласниками (п. 8 частини першої ст. 1 Закону № 2189).
Згідно з частиною четвертою ст. 14 Закону № 2189 зазначений договір укладається з виконавцем такої послуги особою, уповноваженою на це співвласниками, від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку.
Такою уповноваженою особою може бути, зокрема, управитель багатоквартирного будинку.
Відповідно до частини п’ятої ст. 14 Закону № 2189 уповноважена особа відкриває поточний рахунок зі спеціальним режимом використання за кожною комунальною послугою для проведення розрахунків згідно з колективним договором про надання комунальних послуг у загальному порядку, визначеному Національним банком України для відкриття поточних рахунків.
Кошти, що перебувають на поточному рахунку зі спеціальним режимом використання, є власністю співвласників багатоквартирного будинку.
Уповноважена особа зобов’язана використовувати кошти, що перебувають на такому рахунку, виключно для здійснення оплати комунальних послуг згідно з колективним договором про надання комунальних послуг. Використання зазначених коштів на будь-яку іншу ціль забороняється.
Об’єктом оподаткування податком на прибуток, на підставі абзацу першого п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу, є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з отримання управителем багатоквартирного будинку від співвласників такого будинку грошових коштів, що надходять за колективними договорами про надання комунальних послуг для подальшого їх перерахування виконавцям відповідних комунальних послуг.
Такі операції відображаються при визначенні фінансового результату до оподаткування та відповідно об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з правилами бухгалтерського обліку.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями).
Таким чином, питання бухгалтерського обліку господарських операцій управителя багатоквартирних будинків за колективними договорами про надання комунальних послуг належать до компетенції Міністерства фінансів України.
Щодо питання 2
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Для цілей оподаткування ПДВ платниками податку є особи, перелік яких визначено підпунктом 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу І та пунктом 180.1 статті 180 розділу V Кодексу, зокрема юридична особа, створена відповідно до закону у будь-якій організаційно-правовій формі, та фізична особа – підприємець.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу). Продаж (реалізація) товарів – будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункт 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. З метою оподаткування постачанням послуг, зокрема є постачання послуг іншій особі на безоплатній основі (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу). Продаж результатів робіт (послуг) – будь-які операції господарського, цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими об'єктами власності, що не є товарами, за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг) (підпункт 14.1.203 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Отже, у разі, якщо здійснювані управителем операції підпадають під поняття «постачання товарів» і «постачання послуг», то такі операції є об’єктом оподаткування ПДВ.
При цьому ні статтею 196, ні статтею 197 розділу V Кодексу, які визначають операції, що не є об'єктом оподаткування, та операції, звільнені від оподаткування ПДВ, не передбачено винятків з об'єкта оподаткування ПДВ тих чи інших операцій, що здійснюються управителем.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, повідомляємо, що у разі, якщо отримані управителем грошові кошти від співвласників багатоквартирного будинку не є оплатою вартості товарів/послуг, що постачаються безпосередньо управителем, а призначені виключно для подальшого перерахування іншим суб’єктам господарювання, які фактично надають співвласникам багатоквартирного будинку комунальні послуги, то при отриманні таких коштів податкових наслідків з ПДВ (у тому числі обов’язку нарахування податкових зобов’язань з ПДВ) в управителя не виникає.
Разом з цим, у випадку встановлення управителем для співвласників багатоквартирного будинку окремої плати за надані ним послуги (у тому числі за послуги із організації виконання і замовлення певних видів послуг (робіт) в інших суб’єктів господарювання та/або послуги із перерахування отриманих від співвласників багатоквартирного будинку коштів суб’єктам господарювання, що фактично постачають такі окремі види послуг (робіт)), в управителя (платника ПДВ) виникає об'єкт оподаткування ПДВ, виходячи із вартості поставлених управителем послуг.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |