X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.04.2021 р. № 1801/ІПК/99-00-07-05-01-06

Державна податкова служба України розглянула  запит     щодо надання податкової консультації та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Відповідно до листа Товариство здійснює діяльність, згідно КВЕД 62.01 «Комп’ютерне програмування», розрахунки за які проводяться у безготівковій формі (шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу баку або шляхом безпосереднього внесення коштів через касу банку) або через мережу Інтернет,із застосуванням електронних платіжних засобів (далі – ЕПЗ), за допомогою систем LigPay, Portmone. EasyPay,PayPong, Ipay.ua, City24, Приват24 тощо.

Чи може Підприємство не застосовувати реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО) при отримані оплати через мережу Інтернет із застосуванням ЕПЗ за допомогою систем LigPay, Portmone. EasyPay,PayPong, Ipay.ua, City24, Приват24 тощо (питання 1)?

Чи може Підприємство не застосовувати РРО при проведенні розрахунку шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу баку або шляхом безпосереднього внесення коштів через касу банку (питання 2)?

Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначеноЗаконом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265), дія якого поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та безготівковій формі.

Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.

Статтею 3 Закону № 265 передбачено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні РРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний РРО QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Форму та зміст розрахункового документу/ електронного розрахункового документу визначено Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за № 220/28350.

Відповідно до п. 14 ст. 9 Закону №265 РРО та/або програмні РРО та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.

Згідно з роз’ясненням НБУ (лист від 28.11.2019 № 57-0007/62082) квитанція, отримана при здійсненні розрахунку за допомогою ЕПЗ, не є розрахунковим документом у розумінні Закону № 265 та не підтверджує факту продажу товару (отримання послуг), а лише підтверджує ініціювання переказу коштів з рахунку держателя ЕПЗ.

Отже, якщо програмний продукт придбавається споживачем за допомогою ЕПЗ, то кошти до Підприємства будуть надходити від еквайра, а не від держателя ЕПЗ. При цьому еквайр самостійно визначає порядок обліку торговців, з якими він має укладені договори.

Таким чином, Товариство, яке отримало оплату (як роялті) від споживача за виконанні роботи з розробки програмного продукту (програмного забезпечення) та безпосередньо за певну кількість примірників такого продукту – в межах набуття споживачем права власності на нематеріальні активи, зобов’язане видати такому споживачу чек РРО, як підтвердження продажу товару.

Цю позицію ДПС підтвердив і НБУ, листом від 24.04.2020 № 57-0009/20338, де зазначив, що тільки операції здійснені шляхом переказу коштів з рахунку платника, без використання електронного платіжного засобу, на рахунок отримувача, не належать до розрахункових операцій в розумінні Закону № 265.

Враховуючи викладене, у відповідь на питання 1повідомляємо, що при прийманні оплати за замовлений програмний продукт за допомогою LiqPay, Portmone. EasyPay,PayPong, Ipay.ua, City24, Приват24 тощозастосування Підприємством РРО, є обов’язковим.

Крім того, зазначаємо, що до систем дистанційного обслуговування, серед усіх перерахованих Товариством, можна віднести лише Приват24, як таку, що належить АТКБ «Приватбанк».

У відповідь на питання 2 зазначаємо, що при здійсненні розрахунків виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів замовниками із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку, а також у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку), за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів, РРО може не застосовуватись.

Таким чином, всі відмінні від наведених вище способів оплати потребують застосування РРО на загальних підставах.

Звертаємо увагу, що обов’язок застосування РРО при отриманні оплати за товари/роботи/послуги залежить невід форми оплати, а від способу її здійснення.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації.