X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.05.2021 р. № 1875/ІПК/99-00-09-03-02-06

Державна податкова служба України, відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Підприємства стосовно надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства і повідомляє таке.

Пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі. Постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 104 продовжено дію карантину до 30 квітня 2021 року.

Підприємство повідомляє, що  здійснює господарську діяльність у сфері надання будівельних послуг (будівництво комерційної та житлової нерухомості, виробництво бетону, надання в оренду нерухомого майна та ін.). Для здійснення господарської діяльності, зокрема, отримання палива, підприємство укладає договори поставки нафтопродуктів із суб'єктами господарювання, які мають відповідні ліцензії. Сам процес заправки транспортних засобів Підприємства відбувається шляхом пред'явлення талонів на автозаправних станціях та заправки пального безпосередньо в паливний бак транспортного засобу.

Підприємство не здійснює жодних операцій із пальним, які підлягають ліцензуванню чи в результаті здійснення яких підлягає сплаті акцизний податок: не зберігає на акцизному складі та не реалізовує пальне.

Разом із цим, обласна клінічна лікарня звернулась до Підприємства із проханням надати благодійну допомогу - отримання пального для забезпечення роботи спеціального транспорту під час епідемії COVID-19.

З метою надання благодійної допомоги, Підприємство придбало талони на дизельне пальне в кількості 55 штук на 2000 літрів, та 60 штук на бензин А-92 на 1000 літрів, що підтверджується складеним актом приймання-передачі талонів.

Між Підприємством та обласною клінічною  лікарнею було укладено Договір пожертви, на виконання якого Підприємство передало обласній клінічній лікарні талони на пальне в зазначеній кількості, що підтверджується Актом приймання-передачі пожертви.

З метою належного бухгалтерського обліку вказаної вище операції, було видано наказ про надання благодійної допомоги, а бухгалтерією підприємства також було сформовано податкову накладну.

Враховуючи зазначене Товариство запитує:

1). Чи вважається безоплатна передача талонів на пальне, під час якої не відбувається фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального, підакцизною операцією, відповідно до норм Кодексу?

2). Чи існує обов'язок у платника податків, який безоплатно передає талони на пальне, реєструватись платником акцизного податку?

3). Чи вважається безоплатне передання талонів на пальне реалізацією пального?

До зазначених запитань.

Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України затверджено наказом Міністерства палива та енергетики України,
Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв’язку України,
Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року № 281/171/578/155 (далі – Інструкція).

Відповідно до п. 3 Інструкції талон - спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.

Згідно з п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу платником акцизного податку є, зокрема, але не виключно, особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне.

Особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб – підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового (п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Кодексу).

Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація пального – це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного:

до акцизного складу;

до акцизного складу пересувного;

для власного споживання чи промислової переробки;

будь-яким іншим особам.

Відповідно до п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу акцизний склад – це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Згідно з п.п. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 Кодексу розпорядником акцизного складу є, зокрема, суб’єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.

Отже, у випадку, якщо Підприємство не здійснює та не буде здійснювати операції, які в розумінні п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу є реалізацією пального (операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального), відповідно воно не є платником акцизного податку з реалізації пального, тому обов’язок реєструватись згідно з п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Кодексу платником акцизного податку з реалізації пального, та складати акцизну накладну у Підприємства відсутній.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.