X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.05.2021 р. № 1956/ІПК/99-00-18-04-03-06

Державна податкова служба України на звернення Підприємства про надання індивідуальної податкової консультації щодо розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробника, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Підприємство поінформувало, що є сільськогосподарським товаровиробником та перебуває у статусі платника єдиного податку четвертої групи, здійснює господарську діяльність у відповідності до статуту підприємства та чинного законодавства і виробляє сільськогосподарську продукцію/товари, що відповідають визначенню сільськогосподарської продукції відповідно до вимог п.п. 14.1.234 п. 14.1 ст. 14 Кодексу та підпадають під визначення груп товарів 1-24 УКТ ЗЕД.

Підприємство повідомило, що здійснює випічку хліба та хлібобулочних виробів на власній хлібопекарні, для виготовлення хліба використовує власне зерно, яке переробляється на борошно на давальницьких умовах на підставі договорів. Також вирощує цукрові буряки та на давальницьких умовах по договорах з бурякопереробними підприємствами  переробляє їх на цукор.

 Підприємство запитує:

  1. Чи вважаються доходи від реалізації такої продукції доходом від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки?
  2. Чи підлягає включенню до розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва сума доходу підприємства, отриманого від реалізації хліба та хлібобулочних виробів, вироблених на власних потужностях підприємства з використанням борошна, виробленого на давальницьких умовах в результаті переробки зерна власного виробництва?
  3. Чи підлягає включенню до розрахунку частки  сільськогосподарського товаровиробництва сума доходу підприємства, отриманого від реалізації цукру, виробленого на давальницьких умовах?

Щодо першого питання 

Дохід сільськогосподарського товаровиробника, отриманий від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки (крім підакцизних товарів, за винятком виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 - 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції), включає, зокрема, доходи, отримані від реалізації сільськогосподарської продукції, що вироблена із сировини власного виробництва на давальницьких умовах, незалежно від територіального розміщення переробного підприємства (п.п. 298.8.3 п. 298.8 ст. 298 Кодексу).

При обчисленні частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік доходи від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки включаються до доходу сільськогосподарського товаровиробника, якщо така продукція належить до продукції, що класифікується в групах 1 - 24 УКТ ЗЕД.

Щодо другого та третього питання

Сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари) – продукція/товари, що підпадають під визначення груп 1 - 24 УКТ ЗЕД, якщо при цьому такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції), а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах) для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання (п.п. 14.1.234 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Частка сільськогосподарського товаровиробництва  – питома вага доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу, що враховується під час визначення права такого товаровиробника на реєстрацію як платника податку (п.п. 14.1.262 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Форма розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.12.2011 № 772 «Про затвердження Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва» зі змінами та доповненнями.

Джерелом інформації при складанні розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва є дані бухгалтерського обліку.

Відображення операцій в бухгалтерському обліку здійснюється відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291 зі змінами та доповненнями, або якщо підприємство веде облік за спрощеною формою – відповідно до Спрощеного Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.04.2001 № 186 зі змінами та доповненнями.

Загальна сума доходу підприємства визначається відповідно до вимог Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290 «Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку» зі змінами та доповненнями.

Відповідно до п.п. 14.1.41 п. 14.1 ст. 14 Кодексу давальницькою сировиною вважається сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, енергоносії, що є власністю одного суб'єкта господарювання (замовника) і передаються іншому суб'єкту господарювання (виробнику) для виробництва готової продукції, з подальшим переданням або поверненням такої продукції або її частини їх власникові або за його дорученням іншій особі. Операція з давальницькою сировиною - операція з переробки (обробки, збагачення чи використання) давальницької сировини (незалежно від кількості замовників і виконавців, а також етапів (операцій)) з метою одержання готової продукції за відповідну плату (п.п. 14.1.134 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Отже, для замовника продукти переробки (борошно, цукор тощо) продукції власного виробництва є сільськогосподарською продукцією власного виробництва, яка відповідно до п.п. 298.8.3 п. 298.8 ст. 298 Кодексу включається до складу доходу від реалізації сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки.

Додатково повідомляємо, що п.п. 528 п. 10 розд. XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема   ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.