Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податковогокодексу України (далі – Кодекс) розглянула Ваше звернення від … щодооподаткування спадщини за заповітом від бабусі, яка проживала на тимчасово окупованій території України у м. Севастополь, та повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що отримав у спадщину за заповітом нерухоме майно від бабусі, яка на момент смерті проживала на тимчасово окупованій території України у м. Севастополь.
Платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання оподаткування спадщини та строків виконання зобов’язань щодо сплати податків від вартості успадкованого майна.
Визначення резидентського статусу фізичної особи – спадкодавця є визначальним для з’ясування порядку оподаткування доходів фізичної особи – спадкоємця згідно з нормами Кодексу.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, відповідно до п. 162.1 ст. 162 Кодексуякого платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Поняття «резидент» та умовинабуттяплатникомподатку статусу резидента Українивизначеноп.п. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
Однакслідврахувати, що п. 26 підрозділу 10 розділу ХХ Перехіднихположень Кодексу передбачено, що на періоддії Закону Українивід 15 квітня 2014 року № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасовоокупованійтериторіїУкраїни» Кодекс застосовується з урахуваннямособливостей, визначених Законом Українивід 12 серпня 2014 року № 1636-VII «Про створеннявільноїекономічноїзони «Крим» та про особливостіздійсненняекономічноїдіяльності на тимчасовоокупованійтериторіїУкраїни» (далі – Закон № 1636).
Відповідно до п. 5.3 ст. 5 Закону № 1636 фізична особа, яка маєподаткову адресу (місцепроживання) та яка маєподаткову адресу (місцезнаходження) на території ВЕЗ «Крим», прирівнюються з метою оподаткування до нерезидента.
Будь-які доходи з джереломїхпоходження з території ВЕЗ «Крим», одержані особою, прирівняною до резидента згідно з нормами п. 5.3 ст. 5 Закону № 1636, підлягаютьоподаткуванню як іноземні доходи за загальними правилами, встановленими Кодексом (п. 5.7 ст. 5 Закону № 1636).
Відповідно до ст. 163 Кодексуоб’єктомоподаткування резидента є,зокрема, загальниймісячний (річний) оподатковуванийдохід.
Підпунктом 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу визначено, що до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платникаподаткувключаєтьсядохід у виглядівартостіуспадкованого майна у межах, щооподатковуєтьсязгідно з розділом IV Кодексу.
Оподаткування доходу, отриманогоплатникомподатку в результатіприйняття ним у спадщину майна, регулюється ст. 174 Кодексу, якоювстановленодекілька ставок оподаткування, залежновідступеняспорідненняспадкоємцяізспадкодавцем та їхрезидентського статусу.
За нульовоюставкоюподаткуна доходифізичнихосібоподатковується, зокрема, об’єктиспадщини, щоуспадковується членами сім’їспадкодавцяпершогота другого ступенівспоріднення (п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).
Згідно з п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу членами сім’їфізичної особи першогоступеняспоріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаютьсяїї батьки, її чоловікабо дружина, діти такої фізичної особи, у тому числіусиновлені.
Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки
Водночас за ставкою 18 відс., визначеною у п. 167.1 ст. 167 Кодексу, оподатковуються будь-які об’єкти спадщини, що успадковуються спадкоємцем –резидентом від спадкодавця – нерезидента (п.п. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).
Також зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку (військового збору) до бюджету, є спадкоємці, якіотрималиспадщину (п. 174.3 ст. 174 Кодексу).
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, і зазначається врічній
податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини або в сільських населених пунктах - до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини або в сільських населених пунктах - до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до п.п.49.18.4 п.49.18 ст.49 Кодексу податкова декларація про майновий стан і доходи подається до 1 травня року, що настає за звітним.
Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п.179.7 ст.179 Кодексу).
Враховуючи викладене, дохід у вигляді вартості успадкованого майна, отриманий фізичною особою - резидентом, від іншої фізичної особи, яка має податкову адресу на території ВЕЗ «Крим» (фізичної особи – нерезидента), не залежно від ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. та військовим збором - 1,5 відсотка.
Водночас зауважуємо, що відповідно до частини першої ст. 1 Закону України від 02 вересня 1993 року № 3425-XII «Про нотаріат» (далі - Закон № 3425) нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, має право витребовувати від фізичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії (ст. 46 Закону № 3425).
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |