Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання майнових прав на нерухоме майно та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство(не платник ПДВ) планує за кошти інституту спільного інвестування придбати майнові права на нерухоме майно (квартиру) шляхом укладання договору купівлі – продажу майнових прав на нерухоме майно із забудовником будинку, будівництво якого не завершене.
В подальшому зазначені майнові права на об’єкт нерухомості планується передати фізичній особі за актом прийому - передачі після оплати вартості майнових прав.
Пунктом 52.3 статті 52 Кодексу встановлено, що індивідуальна податкова консультація, надана в письмовій формі, обов'язково повинна містити, зокрема, опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника податків.
В той же у зверненні відсутня наступна інформація, яка є визначальною в питаннях особливостей оподаткування ПДВ операцій з постачання майнових прав на нерухоме майно:
чизабудовник, якийзазначений у зверненні та у якого Товариство планує придбати майнові права на нерухоме майно, самостійно здійснює будівництво житла без залучення до такого будівництва підрядника;
чи забудовник, який зазначений у зверненні та у якого Товариство планує придбати майнові права на нерухоме майно, залучає до будівництва житла підрядника;
ким та на якому етапі операції з придбання майнових прав на нерухоме майно здійснюється оформлення права власності на нерухоме майно після прийняття об’єкта нерухомості в експлуатацію (забудовником, чи на етапі від забудовника до Товариства, чи від Товариства до покупця – фізичної особи, чи безпосередньо фізичною особою після придбання майнових прав.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділами І, V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу, об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 Кодексу). При цьому, продаж (реалізація) товарів - це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункт 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті Кодексу).
Отже, для цілей оподаткування ПДВ операція із реалізації майнових прав на нерухоме майно для продавця є операцією з постачання об'єкта нерухомого майна.
Відповідно до підпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 Кодексу звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 Кодексу.
У підпункті 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 Кодексу перше постачання житла (об'єкта житлового фонду) означає:
а) першу передачу готового новозбудованого житла (об'єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;
б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об'єкта житлового фонду) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об'єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв'язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.
Враховуючи викладене, у разі, якщо забудовник самостійно здійснював будівництво житла без залучення до такого будівництва підрядника, то для цілей оподаткування ПДВ операція забудовника з постачання Товариствумайнових прав на об’єкт нерухомості є операцією з першого постачання, яка оподатковується ПДВ за основною ставкою.
У разі, якщо забудовник самостійно не здійснював будівництво, а залучав до будівництва житла підрядника (будівельну компанію), то для цілей оподаткування ПДВ операція підрядника з надання забудовнику послуг із спорудження такого об’єкту нерухомості є операцією з першого постачання такої нерухомості, яка оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою, незалежно від того, матеріали забудовника чи підрядника (будівельної компанії) використовуються для будівництва такого житла.
Майнові права Товариства - покупця після прийняття об'єкта нерухомості в експлуатацію мають реалізуватись шляхом набуття права власності на об'єкт нерухомості, оформлення та реєстрації Товариством - покупцем відповідних правовстановлюючих документів на цей об'єкт.
Після оформлення Товариством права власності на отриманий від забудовника об’єкт нерухомості подальші операції Товариства з постачання такого об’єкту нерухомості покупцям - фізичним і юридичним особам на підставі договорів купівлі-продажу об’єкту нерухомості звільняються від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 Кодексу.
Додатково ДПС інформує, що операція із реалізації майнових прав на нерухоме майно (житловий фонд) (незважаючи на те, чи оподатковується така операція ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою (перше постачання), чи підлягає звільненню від оподаткування ПДВ) є об'єктом оподаткування ПДВ. Така операція враховується при розрахунку загального обсягу операцій для цілей реєстрації особи як платника ПДВ.
Відповідно до статті 181 Кодексу у разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує
1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |