X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.08.2017 р. № 1630/В/99-99-13-01-02-14/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула Ваше письмове звернення про отримання індивідуальної податкової консультації щодо набуття статусу податкового агента фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність (далі - самозайнята особа), та повідомляє.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - Кодекс).

Відповідно до підпункту 14.1.222 пункту 14.1 статті 14 Кодексу роботодавець це самозайнята особа, яка використовує найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов'язки, передбачені законами.

Разом з тим, підпунктом 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - самозайнята особа, яка зобов'язана нараховувати, утримувати та сплачувати податок до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. та військовий збір -1,5 відс. бази оподаткування (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 та підпункти 1.2 та 1.3 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Згідно з пунктом 176.2 статті 176 Кодексу податкові агенти зобов’язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також суми утриманого з них податку та збору до контролюючого органу за місцем свого розташування.

Водночас, пунктом 177.8 статті 177 Кодексу встановлено, що під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, самозайнята особа, яка нараховує (виплачує) такий дохід, не утримує податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою -підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності. Це правило не застосовується в разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги згідно з цивільно-правовим договором, коли буде встановлено, що відносини за таким договором фактично є трудовими, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника чи роботодавця відповідно до підпунктів 14.1.195 та 14.1.222 пункту 14.1 статті 14 Кодексу.

Отже, самозайнята особа набуває статусу податкового агента щодо податку на доходи фізичних осіб лише у випадку нарахування (виплати) доходів фізичній особі.

Відповідно до п.52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.